X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski Nobel dla prof. Marcina Drąga. Za co?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 22:32
4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najpoważniejszego wyróżnienia naukowego w naszym kraju i dlatego nazywane są Polskimi Noblami. Jednym z tegorocznych laureatów jest prof. Marcin Drąg.
Audio
  • Rozmowa z prof. Marcinem Drągiem (Jedynka/ Eureka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: smereka / shutterstock

Nagrody FNP otrzymują wybitni uczeni za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które: "przesuwają granice poznania i wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju".

Nagroda dla prof. Marcina Drąga

Gościem programu Ludzie Nauki był jeden z trzech tegorocznych laureatów tej Nagrody, wybitny polski chemik profesor Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej i Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w USA, który otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie nowej platformy technologicznej umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Czym są proteazy?

- Proteazy to kluczowe enzymy kontrolujące praktycznie wszystkie ścieżki metaboliczne, które zachodzą w organizmach żywych (…). Zakłócenie działania tych proteaz może prowadzić do chorób. W tej chwili odkrytych proteaz u ludzi jest około 650 - mówi prof. Marcin Drąg.

Nieprawidłowe działanie enzymów proteolitycznych prowadzi do nowotworów, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych, a także do rozwoju infekcji bakteryjnych i wirusowych.
Monitorowanie aktywności proteaz jest możliwe przy użyciu markerów molekularnych (znaczników) i inhibitorów, czyli związków hamujących aktywność poszczególnych proteaz. I właśnie projektowaniem i syntezą tego rodzaju związków biologicznie aktywnych, służących selektywnemu wykrywaniu i blokowaniu aktywności proteaz zajmuje się prof. Marcin Drąg.

Marker a inhibitor

- Markery chemiczne to są inhibitory. Marker od inhibitora różni się tym, że inhibitorem możemy zahamować działanie enzymu. To są "kandydaci" do poszukiwania leków. Natomiast struktura markera jest praktycznie identyczna. W markerze mamy dodatkowo grupę detekcyjną, czyli coś, co pozwoli nam zobaczyć, co dzieje się z inhibitorem - słyszymy

Kiedy proteaza przechodzi na "złą stronę mocy"? Co było celem badań? Czy laboratorium prof. Marcina Drąga ma konkurencję?

Zapraszamy do wysłuchania audycji zrealizowanej przy współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marcin Drąg (Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej i Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w USA)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie nauki: krystalografia w poszukiwaniu nowych leków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 21:14
- Krystalografia generalnie dotyczy badania ciała stałego. Prawie każde ciało stałe jest kryształem – mówi profesor Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski fantom pomoże w radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 21:15
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej oraz lekarze z Centrum Onkologii w Krakowie utworzyli konsorcjum Dose-3D, którego celem jest stworzenie fantomu medycznego do precyzyjnego planowania dawki w radioterapii.
rozwiń zwiń