Polski Nobel dla prof. Marcina Drąga. Za co?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 22:32
4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najpoważniejszego wyróżnienia naukowego w naszym kraju i dlatego nazywane są Polskimi Noblami. Jednym z tegorocznych laureatów jest prof. Marcin Drąg.
Audio
  • Rozmowa z prof. Marcinem Drągiem (Jedynka/ Eureka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: smereka / shutterstock

Nagrody FNP otrzymują wybitni uczeni za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które: "przesuwają granice poznania i wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju".

Nagroda dla prof. Marcina Drąga

Gościem programu Ludzie Nauki był jeden z trzech tegorocznych laureatów tej Nagrody, wybitny polski chemik profesor Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej i Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w USA, który otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie nowej platformy technologicznej umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Czym są proteazy?

- Proteazy to kluczowe enzymy kontrolujące praktycznie wszystkie ścieżki metaboliczne, które zachodzą w organizmach żywych (…). Zakłócenie działania tych proteaz może prowadzić do chorób. W tej chwili odkrytych proteaz u ludzi jest około 650 - mówi prof. Marcin Drąg.

Nieprawidłowe działanie enzymów proteolitycznych prowadzi do nowotworów, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych, a także do rozwoju infekcji bakteryjnych i wirusowych.
Monitorowanie aktywności proteaz jest możliwe przy użyciu markerów molekularnych (znaczników) i inhibitorów, czyli związków hamujących aktywność poszczególnych proteaz. I właśnie projektowaniem i syntezą tego rodzaju związków biologicznie aktywnych, służących selektywnemu wykrywaniu i blokowaniu aktywności proteaz zajmuje się prof. Marcin Drąg.

Marker a inhibitor

- Markery chemiczne to są inhibitory. Marker od inhibitora różni się tym, że inhibitorem możemy zahamować działanie enzymu. To są "kandydaci" do poszukiwania leków. Natomiast struktura markera jest praktycznie identyczna. W markerze mamy dodatkowo grupę detekcyjną, czyli coś, co pozwoli nam zobaczyć, co dzieje się z inhibitorem - słyszymy

Kiedy proteaza przechodzi na "złą stronę mocy"? Co było celem badań? Czy laboratorium prof. Marcina Drąga ma konkurencję?

Zapraszamy do wysłuchania audycji zrealizowanej przy współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marcin Drąg (Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej i Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w USA)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Ludzie nauki: krystalografia w poszukiwaniu nowych leków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 21:14
- Krystalografia generalnie dotyczy badania ciała stałego. Prawie każde ciało stałe jest kryształem – mówi profesor Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski fantom pomoże w radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 21:15
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej oraz lekarze z Centrum Onkologii w Krakowie utworzyli konsorcjum Dose-3D, którego celem jest stworzenie fantomu medycznego do precyzyjnego planowania dawki w radioterapii.
rozwiń zwiń