Studenci polonistyki odkrywają tajemnice Szkoły Rycerskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 19:10
Właśnie ukazał się drugi tom "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej". Książka jest owocem projektu badawczego prowadzonego przez Wydział Polonistyki UW.
Audio
  • Dokumenty o Szkole Rycerskiej odnalezione w archiwach (Eureka/Jedynka)
Okładka Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej
Okładka "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej"Foto: Polskie Radio/Aleksandra Biardzka-Jackiewicz

Dokumenty Szkoły Rycerskiej (założonej przed króla Stanisława Augusta i funkcjonującej przez niemal 30 lat - do upadku Insurekcji Kościuszkowskiej) uległy w czasie II wojny światowej w dużym stopniu zniszczeniu i rozproszeniu.

Studenci polonistyki postanowili dotrzeć do resztek tego zbioru i uzupełnić naszą wiedzę na temat funkcjonowania szkoły, życia codziennego kadetów oraz metod edukacji i wychowania.

Absolwentami tej szkoły byli m.in. Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Sowiński.

Kwerendy archiwalne w Polsce i w Europie przyniosły zaskakujące rezultaty. - Takim naszym sztandarowym przykładem jest Ustawa względem ognia dla koszar Korpusu Kadetów - mówi Aleksandra Biardzka-Jackiewicz. To starodruk, a członkowie grupy dotarli tylko do jednego egzemplarza. Z treści ustawy wiadomo, że egzemplarzy było dużo więcej, bo ustawa musiała wisieć na wszystkich drzwiach w koszarach. Wyjaśnia, że był to zbiór przepisów, które należało przestrzegać, aby nie dopuścić do pożaru.

Co jeszcze udało się odkryć w dokumentach? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Agata Wdowik oraz doktoranci Wydziału Polonistyki UW: Agnieszka Baran, Aleksandra Biardzka-Jackiewicz i Tomasz Jackiewicz.

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

500 lat wyprawy Magellana

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:53
Dokładnie 500 lat temu - 20 września 1519 roku - z atlantyckiego portu Sanlucar wyruszyła wyprawa, która jako pierwsza opłynęła Ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:10
Przed kilku laty polscy badacze dokonali sensacyjnego odkrycia w Peru. Natrafili na nienaruszony grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari (600 - 1000 r. n.e.). W archeologii andyjskiej zdarza się to niezwykle rzadko ze względu na wszechobecne bandy plądrujące stanowiska archeologiczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjna powieść o początkach państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 19:10
Gościem audycji "Eureka" był Dariusz Balcerzyk, autor książki "Znak woli i mocy", która zwyciężyła w konkursie literackim "Na osi czasu" na najlepszą powieść historyczną. Opowiada fikcyjną, ale mającą solidne podstawy naukowe historię państwa Bolesława Chrobrego.
rozwiń zwiń