X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Studenci polonistyki odkrywają tajemnice Szkoły Rycerskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 19:10
Właśnie ukazał się drugi tom "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej". Książka jest owocem projektu badawczego prowadzonego przez Wydział Polonistyki UW.
Audio
  • Dokumenty o Szkole Rycerskiej odnalezione w archiwach (Eureka/Jedynka)
Okładka Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej
Okładka "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej"Foto: Polskie Radio/Aleksandra Biardzka-Jackiewicz

Dokumenty Szkoły Rycerskiej (założonej przed króla Stanisława Augusta i funkcjonującej przez niemal 30 lat - do upadku Insurekcji Kościuszkowskiej) uległy w czasie II wojny światowej w dużym stopniu zniszczeniu i rozproszeniu.

Studenci polonistyki postanowili dotrzeć do resztek tego zbioru i uzupełnić naszą wiedzę na temat funkcjonowania szkoły, życia codziennego kadetów oraz metod edukacji i wychowania.

Absolwentami tej szkoły byli m.in. Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Sowiński.

Kwerendy archiwalne w Polsce i w Europie przyniosły zaskakujące rezultaty. - Takim naszym sztandarowym przykładem jest Ustawa względem ognia dla koszar Korpusu Kadetów - mówi Aleksandra Biardzka-Jackiewicz. To starodruk, a członkowie grupy dotarli tylko do jednego egzemplarza. Z treści ustawy wiadomo, że egzemplarzy było dużo więcej, bo ustawa musiała wisieć na wszystkich drzwiach w koszarach. Wyjaśnia, że był to zbiór przepisów, które należało przestrzegać, aby nie dopuścić do pożaru.

Co jeszcze udało się odkryć w dokumentach? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Agata Wdowik oraz doktoranci Wydziału Polonistyki UW: Agnieszka Baran, Aleksandra Biardzka-Jackiewicz i Tomasz Jackiewicz.

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500 lat wyprawy Magellana

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:53
Dokładnie 500 lat temu - 20 września 1519 roku - z atlantyckiego portu Sanlucar wyruszyła wyprawa, która jako pierwsza opłynęła Ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:10
Przed kilku laty polscy badacze dokonali sensacyjnego odkrycia w Peru. Natrafili na nienaruszony grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari (600 - 1000 r. n.e.). W archeologii andyjskiej zdarza się to niezwykle rzadko ze względu na wszechobecne bandy plądrujące stanowiska archeologiczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjna powieść o początkach państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 19:10
Gościem audycji "Eureka" był Dariusz Balcerzyk, autor książki "Znak woli i mocy", która zwyciężyła w konkursie literackim "Na osi czasu" na najlepszą powieść historyczną. Opowiada fikcyjną, ale mającą solidne podstawy naukowe historię państwa Bolesława Chrobrego.
rozwiń zwiń