X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie technologie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 21:40
Jeden z najbogatszych ludzi na świecie - przedsiębiorca i wizjoner Elon Musk - dyrektor kosmicznej firmy SpaceX, która zajmuje się konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, zapowiedział, że już za 20 lat na Marsie będą stałe bazy zasiedlone przez ludzi. Udział w tym mają mieć również polscy naukowcy.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: NASA/shutterstock

W audycji porozmawialiśmy o nowych polskich technologiach kosmicznych, które polecą na Marsa w ramach misji ExoMars (Exobiology on Mars). Jej celem jest poszukiwanie śladów biologicznych i geologicznych na Czerwonej Planecie.

Pierwsza część misji w 2016

- Misja składa się z dwóch faz. Pierwsza faza misji miała miejsce w 2016 roku. Głównym założeniem misji było umieszczenie orbitera, co udało się. Dodatkowym wyzwaniem, postawionym w 2016, było przeprowadzenie próbnego lądowania na powierzchni Marsa, które jednak nie zakończyło się 100-procentowym sukcesem, niemniej projektanci lądownika wyciągnęli bardzo ważne wnioski, które mam nadzieję, pozwolą na udane lądowanie w kolejnym etapie misji - tłumaczy inż. Łukasz Powęska, doktorant na Politechnice Warszawskiej i kierownik projektów.

Na Marsie istnieje życie?

Czy głównym celem misji jest poszukiwanie śladów życia na Marsie? - W tej chwili dla ludzkości ważnym pytaniem jest, czy na Marsie istnieje życie. Mars jest o tyle szczególnie ważny, bo jest podobny do naszej planety pod względem rozmiarów i temperatur - przyznaje dr Ilona Wojtkiewicz, dyrektor rozwoju w polskim oddziale SENER Polska.

Polska "pępowina"

Opowiedzieliśmy również o polskim urządzeniu - nazwanym "pępowiną" - mechanizmie, który ma kluczowe znaczenie dla powodzenia misji Europejskiej Agencji Kosmicznej i ma zapewnić łazikowi, nazwanemu na cześć współodkrywczyni struktury DNA - Rosalind Franklin, zarówno dobry lot, jak i efektywny pobyt na Czerwonej Planecie…

- Nasi inżynierowie rzeczywiście mają duże wyzwania. To nie jest tak, że otrzymujemy zadanie, dokumentację i tylko produkujemy. Nie, ponieważ my dostajemy zadanie i musimy je zaprojektować, żeby działało - twierdzi dr Ilona Wojtkiewicz.

Czy na Marsie można zbudować bazę? Kiedy branża kosmiczna zaczęła rozwijać się dynamicznie? Co jest elementem krytycznym zbliżającej się misji?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Ilona Wojtkiewicz (dyrektor rozwoju w polskim oddziale SENER Polska),  inż. Łukasz Powęska (doktorant na Politechnice Warszawskiej i kierownik projektów)

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak żyje się w Kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 20:04
Zapewne niewielu z nas będzie miało szansę znaleźć się w przestrzeni kosmicznej, ale na pewno wielu z nas zadaje sobie pytania - jak tam jest, jak żyje się w stanie nieważkości, ale także czemu służą wyprawy człowieka w Kosmos i co robią od 20 już lat astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń