Polskie technologie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 21:40
Jeden z najbogatszych ludzi na świecie - przedsiębiorca i wizjoner Elon Musk - dyrektor kosmicznej firmy SpaceX, która zajmuje się konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, zapowiedział, że już za 20 lat na Marsie będą stałe bazy zasiedlone przez ludzi. Udział w tym mają mieć również polscy naukowcy.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: NASA/shutterstock

W audycji porozmawialiśmy o nowych polskich technologiach kosmicznych, które polecą na Marsa w ramach misji ExoMars (Exobiology on Mars). Jej celem jest poszukiwanie śladów biologicznych i geologicznych na Czerwonej Planecie.

Pierwsza część misji w 2016

- Misja składa się z dwóch faz. Pierwsza faza misji miała miejsce w 2016 roku. Głównym założeniem misji było umieszczenie orbitera, co udało się. Dodatkowym wyzwaniem, postawionym w 2016, było przeprowadzenie próbnego lądowania na powierzchni Marsa, które jednak nie zakończyło się 100-procentowym sukcesem, niemniej projektanci lądownika wyciągnęli bardzo ważne wnioski, które mam nadzieję, pozwolą na udane lądowanie w kolejnym etapie misji - tłumaczy inż. Łukasz Powęska, doktorant na Politechnice Warszawskiej i kierownik projektów.

Na Marsie istnieje życie?

Czy głównym celem misji jest poszukiwanie śladów życia na Marsie? - W tej chwili dla ludzkości ważnym pytaniem jest, czy na Marsie istnieje życie. Mars jest o tyle szczególnie ważny, bo jest podobny do naszej planety pod względem rozmiarów i temperatur - przyznaje dr Ilona Wojtkiewicz, dyrektor rozwoju w polskim oddziale SENER Polska.

Polska "pępowina"

Opowiedzieliśmy również o polskim urządzeniu - nazwanym "pępowiną" - mechanizmie, który ma kluczowe znaczenie dla powodzenia misji Europejskiej Agencji Kosmicznej i ma zapewnić łazikowi, nazwanemu na cześć współodkrywczyni struktury DNA - Rosalind Franklin, zarówno dobry lot, jak i efektywny pobyt na Czerwonej Planecie…

- Nasi inżynierowie rzeczywiście mają duże wyzwania. To nie jest tak, że otrzymujemy zadanie, dokumentację i tylko produkujemy. Nie, ponieważ my dostajemy zadanie i musimy je zaprojektować, żeby działało - twierdzi dr Ilona Wojtkiewicz.

Czy na Marsie można zbudować bazę? Kiedy branża kosmiczna zaczęła rozwijać się dynamicznie? Co jest elementem krytycznym zbliżającej się misji?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Ilona Wojtkiewicz (dyrektor rozwoju w polskim oddziale SENER Polska),  inż. Łukasz Powęska (doktorant na Politechnice Warszawskiej i kierownik projektów)

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Czytaj także

Jak żyje się w Kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 20:04
Zapewne niewielu z nas będzie miało szansę znaleźć się w przestrzeni kosmicznej, ale na pewno wielu z nas zadaje sobie pytania - jak tam jest, jak żyje się w stanie nieważkości, ale także czemu służą wyprawy człowieka w Kosmos i co robią od 20 już lat astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń