X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:40
Europejski kodeks walki z rakiem rekomenduje 12 wskazań, które mogą nawet o połowę zmniejszyć zapadalność na nowotwory. Co więcej, zalecenia kodeksu nie są trudne do wprowadzenia w życie. Co można zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Monkey Business Images

- Są dane mówiące, że prawdopodobnie 30 proc. nowotworów możemy uniknąć poprzez modyfikację naszego stylu życia, w tym niepalenie tytoniu. 30 proc. potrafimy dosyć wcześnie wykryć i w tym służą badania przesiewowe. Dzięki wczesnemu wykryciu, jesteśmy w stanie je wyleczyć. Jest też 30 proc, gdzie możemy złagodzić ból i cierpienie, bo nie ukrywam, że nie wszystkim nowotworom uda się zapobiec - mówi prof. Andrzej Nowakowski z Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Lepiej rzuć palenie

Ekspert Jedynki przyznaje, że głównym czynnikiem chorobotwórczym jest palenie. - Jest to czynnik ryzyka chorób układu krążenia, ale także przede wszystkim nowotworów złośliwych. Amerykanie policzyli, że 30 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych, można byłoby uniknąć, gdyby populacja amerykańska rzuciła palenie - słyszymy.

Jedz zdrowo, ruszaj się

Europejski kodeks walki z rakiem jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu informowanie obywateli o działaniach, które mogą podjąć w odniesieniu do siebie lub swojej rodziny, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Dokument składa się z 12 zaleceń sformułowanych przez specjalistów, naukowców i innych ekspertów w dziedzinie nowotworów z całej Unii Europejskiej. Kolejnymi z tych zaleceń są m.in.: utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, nieobjadanie się niezdrowym jedzeniem i aktywny tryb życia

- Ile możemy się ruszać, tyle powinniśmy się ruszać. Nie musi to być od razu ekstremalny wysiłek i sport wyczynowy, a wystarczy codzienna aktywność fizyczna dopasowana do naszych możliwości i czasu - zapewnia prof. Andrzej Nowakowski.

Źródło: PracodawcyRP / Youtube

Czy przebywanie w pomieszczeniu, gdzie znajduje się dym tytoniowy, naraża nas na raka? Gdzie należy udać się, żeby zerwać z nałogiem? W jaki sposób możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe? Czy abstynencja pozwala uniknąć nowotworu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Andrzej Nowakowski (Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 05.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.11

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:07
W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi. Jak możemy skutecznie zapobiegać chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:07
Rak piersi, aby osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, polegającej na: badaniu palpacyjnym przez onkologa, samobadaniu piersi, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii możliwe jest wykrycie guzka na etapie, gdy jest mały i łatwiejszy do wyleczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorzka prawda o cukrzycy. Nawet 3 miliony chorych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 20:05
Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą ogłosiła w 2011 roku "Listopad miesiącem walki z cukrzycą". Złożoność tej choroby wymaga interdyscyplinarnego podejścia w profilaktyce, leczeniu oraz efektywnej prewencji ewentualnych powikłań. 
rozwiń zwiń