X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Św. Bernard z Clairvaux - autor reguły zakonnej Templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 20:05
Św. Bernard z Clairvaux to jedna z wybijających się postaci XII-wiecznej Europy. Filozof, uczony, wpływowy teolog powstałego wówczas zakonu Cystersów, a także doradca książąt, biskupów i papieży. Uchodzi za inicjatora II krucjaty oraz za autora reguły zakonnej Templariuszy. To dzięki niemu rozwinął się kult maryjny, a zakon Cystersów zyskał kilkadziesiąt nowych opactw.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/OSORIOartist

Właśnie ukazała się po polsku praca znakomitego francuskiego historyka - Pierre’a Aube na temat św. Bernarda z Clairvaux. O tej nietuzinkowej postaci rozmawialiśmy z prof. Markiem Barańskim - mediewistą, redaktorem naukowym książki.

Dlaczego św. Bernard wzbudzał respekt? - Myślę, że to cechy charakteru. Był osobą charyzmatyczną, umiał wspaniale mówić, a poza tym miał wizję tego jak powinno wyglądać chrześcijaństwo, klasztor, ale nie tylko.  Bardzo mocno poparł II wyprawę krzyżową i on w dużej mierze ją zorganizował. Dzięki niemu, mam wrażenie, brali udział król Anglii, król Francji i król Niemiec - mówił prof. Marek Barański. 

Kult Maryjny 

To dzięki św. Bernardowi z Clairvaux rozwinął się Kult Maryjny. - Kult Maryjny w Europie istniał zawsze, a jeszcze silniej w chrześcijaństwie wschodnim, także św. Bernard przyjął kult już istniejący. W XII wieku ten Kult przyczynił się bardzo do podniesienia rangi kobiety - zaznaczył gość audycji. 

Dlaczego Templariusze przyjęli regułę cysterską do swojego zakonu? Czy św. Bernard należał do ludzi wzbudzających lęk? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Marek Barański (mediewista)

Data emisji: 13.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym jest uzielonoświątkowienie Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:30
- Mamy dzisiaj na świecie 2 miliardy 300 milinów chrześcijan. Ciągle największą grupą wyznaniową są członkowie Kościoła katolickiego, ok. 1 miliard 300 milionów - wyliczał ks. prof. Andrzej Kobyliński. - Ale już tym drugim wyznaniem jest chrześcijaństwo zielonświątkowego - dodał.
rozwiń zwiń