Wejrzeć w koreański świat wierzeń, symboliki i zwyczajów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 21:30
Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę "Sztuka polska: niezłomny duch". W "Eurece" o wystawie "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • O koreańskiej sztuce w Warszawie (Jedynka/ Eureka)
Wystawa Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei
Wystawa "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei"Foto: Marzena Hmielewicz/MNW

- Te dwa kraje: nasz oraz Korea, położone były zawsze pomiędzy dwoma olbrzymimi siłami. Mieliśmy Rosję i Niemcy, a Korea sąsiadowała z Chinami i Japonią. Zawsze gdzieś siły, które aspirowały do wielkich mocarstw, próbowały zdominować i podporządkować sobie Półwysep Koreański. Pomimo tego Koreańczycy tak ja Polacy, zawsze walczyli o swoją tożsamość i też dzięki temu wytworzyli unikalną, całkowicie niezależną kulturę - mówi Joanna Bojarska-Cieślik, kuratorka wystawy i historyk sztuki orientalnej.

Eksponaty z Seulu

Na wystawie można zobaczyć zabytki z różnych epok - od czasów prehistorycznych aż po schyłek panowania dynastii Joseon (1392-1897). Wszystkie eksponaty pochodzą z Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu, najbogatszego zbioru zabytków z tamtego obszaru. 

- Mam nadzieję, że nasza wystawa będzie tym pierwszym krokiem w stronę poznawania niesamowicie długiej historii Korei (…). To jest największa wystawa historii sztuki koreańskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym zamysłem było to, żeby polska publiczność miała możliwość zapoznania się i uświadomienia sobie, jak długą historię ma właśnie Półwysep Koreański - opowiada gość Jedynki.

Korea to nie tylko najnowsze technologie

Buddyjskie rzeźby, malarstwo zwojowe, kunsztowna ceramika i wyszukane tkaniny, a także wyroby z metalu, laki i kamienia pozwalają zwiedzającym doświadczyć bogactwa tradycji artystycznych Korei oraz dalekowschodniego piękna.

Wystawa pokazuje inne oblicze Korei - dotychczas kojarzonej w Polsce z najnowszą technologią i kulturą popularną - jako kraju o sięgającej starożytności tradycji i zachwycającej sztuce.

Do kiedy można obejrzeć wystawę? Czy polska wystawa cieszyła się popularnością wśród Koreańczyków? Na jakim zabytku najbardziej zależało Muzeum Narodowemu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Joanna Bojarska-Cieślik (kuratorka wystawy i historyk sztuki orientalnej)

Data emisji: 20.12.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Czytaj także

Anna Jagiellonka - ostatni król z dynastii Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 05:35
Pewien skandynawski kronikarz nazwał Annę Jagiellonkę "Katarzyną Medycejską Wschodu". To wielka pochwała, jeśli pamięta się o tym, że żona i matka królów Francji przez wiele lat z powodzeniem kierowała polityką swojego kraju. Jaka naprawdę była Anna Jagiellonka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Św. Bernard z Clairvaux - autor reguły zakonnej Templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 20:05
Św. Bernard z Clairvaux to jedna z wybijających się postaci XII-wiecznej Europy. Filozof, uczony, wpływowy teolog powstałego wówczas zakonu Cystersów, a także doradca książąt, biskupów i papieży. Uchodzi za inicjatora II krucjaty oraz za autora reguły zakonnej Templariuszy. To dzięki niemu rozwinął się kult maryjny, a zakon Cystersów zyskał kilkadziesiąt nowych opactw.
rozwiń zwiń