Kompozycja przedstawia Chrystusa z uniesioną prawą ręką i lewą, w której trzyma szklaną kulę. Ten temat był kopiowany przez uczniów Leonarda, a także późniejszych naśladowców. Obecnie znamy kilkanaście obrazów "Salvator Mundi" powstałych w XVI w.
Jeden z nich znajduje się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i jest od 3 grudnia eksponowany w ramach wystawy: "Leonardiana w kolekcjach polskich". Obraz kupił w latach 90-tych XVIII w wielki kolekcjoner i znawca sztuki Stanisław Kostka Potocki. W jego czasach dzieło uznawane było za oryginalną pracę Leonarda da Vinci. Wilanowski obraz od dłuższego czasu jest przedmiotem badań historycznych i konserwatorskich. Co nowego dowiedzieliśmy się o tym dziele?
- Nasza ścieżka do pokazania obrazu wśród wielu innych dzieł nie jest ścieżką badania tego, czy to jest obraz autentyczny czy dotknięty przez Leonarda da Vinci, tylko to jest nasz nowy program związany z dokumentacją historii kolekcjonerstwa w Polsce - informowała prof. Dorota Folga-Januszewska, historyk sztuki.
Podobnie jak "Salvador Mundi" z Abu Dhabi, tak jak obraz wilanowski został poddany specjalistycznym badaniom. Proces ten nadzorowała prof. Iwona Szmelter, specjalistka od ochrony dziedzictwa, która podkreśliła, że analizy wymagają dalszego uszczegółowienia. - Nie wykorzystano wszystkich metod analityki instrumentalnej. Z roku na rok te metody się rozwijają - dodała.
Prof. Szmelter zdradziła słuchaczom ciekawostkę dotyczącą drewna, na którym znajduje się "Salvador Mundi" - Ja przypuszczam, to jest tylko hipoteza, że "Salvador Mundi" wilanowski jest drewnem pochodzącym z transferu. To jest najczęstszy zabieg konserwatorski w stosunku do dzieł - wyjaśniła.
Czy obraz na przestrzeni lat ulegał modyfikacjom? Do kiedy wystawa "Leonardiana w kolekcjach polskich" będzie eksponowana?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki, wicedyrektor Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie, wykładowca ASP w Warszawie), prof. Iwona Szmelter (specjalistka od ochrony dziedzictwa, ASP w Warszawie).
Data emisji: 26.12.2019 r.
Godzina emisji: 19.07
ans