X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie tajemnice kryje w sobie obraz Leonarda da Vinci?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 19:05
Dwa lata temu "Salvator Mundi" (Zbawiciel świata) - obraz uznawany za dzieło Leonarda da Vinci - został sprzedany na aukcji domu Christie's za astronomiczną sumę ponad 450 mln dolarów. Ten najdroższy obecnie obraz świata miał zostać perłą zbiorów Luwru Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), ale po słynnej licytacji nie był tam publicznie prezentowany.
Audio
  • Jakie tajemnice kryje w sobie obraz Leonarda da Vinci? (Eureka/Jedynka)
Leonardo da Vinci, Salvator Mundi
Leonardo da Vinci, Salvator MundiFoto: Wikimedia/domena publiczna

Kompozycja przedstawia Chrystusa z uniesioną prawą ręką i lewą, w której trzyma szklaną kulę. Ten temat był kopiowany przez uczniów Leonarda, a także późniejszych naśladowców. Obecnie znamy kilkanaście obrazów "Salvator Mundi" powstałych w XVI w.

Jeden z nich znajduje się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i jest od 3 grudnia eksponowany w ramach wystawy: "Leonardiana w kolekcjach polskich". Obraz kupił w latach 90-tych XVIII w wielki kolekcjoner i znawca sztuki Stanisław Kostka Potocki. W jego czasach dzieło uznawane było za oryginalną pracę Leonarda da Vinci. Wilanowski obraz od dłuższego czasu jest przedmiotem badań historycznych i konserwatorskich. Co nowego dowiedzieliśmy się o tym dziele? 

- Nasza ścieżka do pokazania obrazu wśród wielu innych dzieł nie jest ścieżką badania tego, czy to jest obraz autentyczny czy dotknięty przez Leonarda da Vinci, tylko to jest nasz nowy program związany z dokumentacją historii kolekcjonerstwa w Polsce - informowała prof. Dorota Folga-Januszewska, historyk sztuki. 

 Podobnie jak "Salvador Mundi" z Abu Dhabi, tak jak obraz wilanowski został poddany specjalistycznym badaniom. Proces ten nadzorowała prof. Iwona Szmelter, specjalistka od ochrony dziedzictwa, która podkreśliła, że analizy wymagają dalszego uszczegółowienia. - Nie wykorzystano wszystkich metod analityki instrumentalnej. Z roku na rok te metody się rozwijają - dodała. 

Prof. Szmelter zdradziła słuchaczom ciekawostkę dotyczącą drewna, na którym znajduje się "Salvador Mundi" - Ja przypuszczam, to jest tylko hipoteza, że "Salvador Mundi" wilanowski jest drewnem pochodzącym z transferu. To jest najczęstszy zabieg konserwatorski w stosunku do dzieł - wyjaśniła. 

Czy obraz na przestrzeni lat ulegał modyfikacjom? Do kiedy wystawa "Leonardiana w kolekcjach polskich" będzie eksponowana? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki, wicedyrektor Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie, wykładowca ASP w Warszawie), prof. Iwona Szmelter (specjalistka od ochrony dziedzictwa, ASP w Warszawie). 

Data emisji: 26.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Okrągłe rocznice wielkich malarzy w 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 11:10
W tym roku minie 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci, 350 od śmierci Rembrandta i 100 lat od założenia Bauhausu. Te rocznice - szczególnie związane z malarzami - będą obchodzone w najważniejszych muzeach świata wystawami pomyślanymi często jako projekty międzynarodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonardo da Vinci - geniusz, który o kilkaset lat wyprzedził swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:45
Był nie tylko malarzem. Miał rozległe zainteresowania: architektura, matematyka, anatomia, filozofia, muzyka. Był także genialnym wynalazcą.
rozwiń zwiń