X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co się dzieje w naszym mózgu kiedy czytamy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:10
Opowiada o tym w radiowej Jedynce kognitywista, prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który - wraz z neurologiem Laurentem Cohenem z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle epinière, ICM) - został wyróżniony pierwszą Polsko-Francuską Nagrodą Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre'a Curie.
Audio
  • Co dzieje się z mózgiem w czasie czytania (Eureka/jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Naukowcy zostali docenieni za nowatorskie badania dotyczące procesów zachodzących w mózgu podczas czytania.

Dr hab. Marcin Szwed i prof. Laurent Cohen w ramach trwającej od 2007 roku współpracy naukowej wykazali, że grupy neuronów w korze wzrokowej wydają się specjalizować w czytaniu tekstu, i że jest to zjawisko niezależne od kultury i systemu pisma.

- Czytanie to jest takie dziwne zwierze w mózgu - mówi obrazowo Marcin Szwed. Wyjaśnia, że o ile człowiek rodzi się z instynktem do mówienia, czego przykładem są dzieci, które gaworzą już w wieku niemowlęcym, to czytanie nie jest odruchowe. Wcześniej musiało się pojawić pismo, a pismo historycznie jest stosunkowo młode. I jest to coś, co nie powstało w wyniku ewolucji. Więc czytania należy się nauczyć. Dziecko pozostawione same sobie nauczy się mówić, ale nie nauczy się czytać.

Eksperymenty pary naukowców wykazały, że u osób niewidomych czytanie za pomocą alfabetu Braille'a pobudza te same obszary wzrokowe, co zwykłe czytanie u osób widzących. Był to przełom, gdyż okazało się, że specjalizacja korowa mózgu wynika ze specyfiki zadania - część wzrokowa kory mózgowej nauczyła się czytać brajlem, choć, przynajmniej w założeniu, powinna to była wziąć na siebie jej część dotykowa.

Eksperyment pokazał, że mózg jest bardziej plastyczny, niż naukowcy wcześniej zakładali, a obszary kory mózgowej, odpowiedzialne za wzrok czy słuch, potrafią się przestawić na odbiór informacji z innych zmysłów.

---

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa została ustanowiona w 2019 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji (MESRI) we Francji oraz Francuską Akademię Nauk z okazji Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Jej celem jest wspieranie i promowanie polsko-francuskiej współpracy naukowej.

Do pierwszego konkursu zgłoszono 51 nominacji. Wyboru laureatów dokonała Kapituła złożona z wybitnych uczonych z Francji i Polski, powołana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Francuską Akademię Nauk. Wysokość nagrody wynosi 15 tys. euro dla każdego z laureatów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można dowiedzieć się, jak mózg uczy się czytania i dlaczego, niezależnie od kultury, języka i alfabetu, za czytanie odpowiada zawsze ten sam obszar mógu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marcin Szwed (kognitywista, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 30.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski Nobel dla prof. Marcina Drąga. Za co?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 22:32
4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najpoważniejszego wyróżnienia naukowego w naszym kraju i dlatego nazywane są Polskimi Noblami. Jednym z tegorocznych laureatów jest prof. Marcin Drąg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie technologie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 21:40
Jeden z najbogatszych ludzi na świecie - przedsiębiorca i wizjoner Elon Musk - dyrektor kosmicznej firmy SpaceX, która zajmuje się konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, zapowiedział, że już za 20 lat na Marsie będą stałe bazy zasiedlone przez ludzi. Udział w tym mają mieć również polscy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już niedługo co piąty Polak umrze na raka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 08:14
Według szacunków Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce żyje ok. miliona chorych no nowotwory. Już wkrótce co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umrze z powodu choroby nowotworowej!
rozwiń zwiń