Nie odkładaj życia na później!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 21:30
Czy planować i realizować postanowienia noworoczne? Czy warto robić założenia dotyczące przyszłości, urzeczywistniania marzeń i lepszego życia?
Audio
  • Jak realizować nasze postanowienia? (Jedynka/ Eureka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Balazs Kovacs Images/ Shutterstock

- Żyjemy bez gwarancji sukcesu i nie wiemy do końca, co zdarzy się jutro, za miesiąc, za tydzień (…). Wszystko, co robimy, jest sposobem zaspokajania naszych potrzeb i naszą motywacją jest to, żeby było lepiej. Musimy jednak zaufać sobie i życiu, że to się uda - mówi Joanna Godecka, psycholog, psychoterapeutka i autorka książki "Nie odkładaj życia na później".

Nasza ekspertka przyznaje, że postanowienia noworoczne dotyczą wszystkich sfer naszego życia, np. zrzucania zbędnych kilogramów, lepszego odzywania, rzucenia palenia, awansu w pracy, pokonania nieśmiałości itd.

Dlaczego nie udaje się?

- Często nie udaje się nam, ponieważ mamy negatywną motywację. Na przykład patrzę w lustro, po świętach i Nowym Roku przybyło mi parę kilogramów i myślę sobie, że okropnie utyłam i okropnie wyglądam, muszę coś ze sobą zrobić. Mamy wtedy motywację bardzo dyskusyjną, bo nie lubimy siebie i nie akceptujemy tego, co dzieje się i nie mamy sprecyzowanej pozytywnej wizji - twierdzi Joanna Godecka.

Bez radykalnych zmian

Zdaniem Joanny Godeckiej błędem jest decydowanie się na zmianę o 180 stopni. - Zmiana, żeby została przeprowadzona konsekwentnie, musi być zrobiona w taki sposób, aby każdy dzień był podobny do poprzedniego. Jeżeli na przykład ustalam sama ze sobą, że koniec z ptasimi mleczkami, to nie znaczy, że nie zjem już ptasiego mleczka do końca życia, tylko mówię sobie, że dzisiaj zjem pół czekoladki. Jutro też robię sobie takie postanowienie i może nie zjem w ogóle albo zamiast zjeść coś kalorycznego, zjem coś dietetycznego. Przeprowadzajmy tę zmianę, nie wychodząc całkowicie ze strefy komfortu, bo to nam nie służy - słyszymy.

Jak powinna wyglądać pozytywna motywacja? Co jest celem naszego postanowienia? Czy warto decydować się na postanowienia, których realizacja jest mało prawdopodobna?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Joanna Godecka (psycholog, psychoterapeutka i autorka książki "Nie odkładaj życia na później")

Data emisji: 02.12.2020 

Godzina emisji: 19.05

DS

Czytaj także

Talent do szczęśliwego życia. Kto go posiada?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:52
Kiedy mamy złe nastawienie do otaczającej rzeczywistości, trudno mówić o talencie do szczęśliwego życia. Czy dobre nastawienie, a w konsekwencji - dobre samopoczucie, to klucz do prawdziwego szczęścia i dobrego zdrowia?
rozwiń zwiń