X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie odkładaj życia na później!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 21:30
Czy planować i realizować postanowienia noworoczne? Czy warto robić założenia dotyczące przyszłości, urzeczywistniania marzeń i lepszego życia?
Audio
  • Jak realizować nasze postanowienia? (Jedynka/ Eureka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Balazs Kovacs Images/ Shutterstock

- Żyjemy bez gwarancji sukcesu i nie wiemy do końca, co zdarzy się jutro, za miesiąc, za tydzień (…). Wszystko, co robimy, jest sposobem zaspokajania naszych potrzeb i naszą motywacją jest to, żeby było lepiej. Musimy jednak zaufać sobie i życiu, że to się uda - mówi Joanna Godecka, psycholog, psychoterapeutka i autorka książki "Nie odkładaj życia na później".

Nasza ekspertka przyznaje, że postanowienia noworoczne dotyczą wszystkich sfer naszego życia, np. zrzucania zbędnych kilogramów, lepszego odzywania, rzucenia palenia, awansu w pracy, pokonania nieśmiałości itd.

Dlaczego nie udaje się?

- Często nie udaje się nam, ponieważ mamy negatywną motywację. Na przykład patrzę w lustro, po świętach i Nowym Roku przybyło mi parę kilogramów i myślę sobie, że okropnie utyłam i okropnie wyglądam, muszę coś ze sobą zrobić. Mamy wtedy motywację bardzo dyskusyjną, bo nie lubimy siebie i nie akceptujemy tego, co dzieje się i nie mamy sprecyzowanej pozytywnej wizji - twierdzi Joanna Godecka.

Bez radykalnych zmian

Zdaniem Joanny Godeckiej błędem jest decydowanie się na zmianę o 180 stopni. - Zmiana, żeby została przeprowadzona konsekwentnie, musi być zrobiona w taki sposób, aby każdy dzień był podobny do poprzedniego. Jeżeli na przykład ustalam sama ze sobą, że koniec z ptasimi mleczkami, to nie znaczy, że nie zjem już ptasiego mleczka do końca życia, tylko mówię sobie, że dzisiaj zjem pół czekoladki. Jutro też robię sobie takie postanowienie i może nie zjem w ogóle albo zamiast zjeść coś kalorycznego, zjem coś dietetycznego. Przeprowadzajmy tę zmianę, nie wychodząc całkowicie ze strefy komfortu, bo to nam nie służy - słyszymy.

Jak powinna wyglądać pozytywna motywacja? Co jest celem naszego postanowienia? Czy warto decydować się na postanowienia, których realizacja jest mało prawdopodobna?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Joanna Godecka (psycholog, psychoterapeutka i autorka książki "Nie odkładaj życia na później")

Data emisji: 02.12.2020 

Godzina emisji: 19.05

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Talent do szczęśliwego życia. Kto go posiada?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:52
Kiedy mamy złe nastawienie do otaczającej rzeczywistości, trudno mówić o talencie do szczęśliwego życia. Czy dobre nastawienie, a w konsekwencji - dobre samopoczucie, to klucz do prawdziwego szczęścia i dobrego zdrowia?
rozwiń zwiń