Najgłośniejszy wieczór sylwestrowy 1918/1920 zorganizowano w Filharmonii Warszawskiej. Bawiła się na nim nie tylko elita. Każdy mógł kupić bilet, który kosztował ok. 10 marek (litr mleka można było wówczas kupić za ok. 5 marek). Wiemy, jaki był program tego sylwestra, kto wystąpił. - To był uroczysty wieczór. Poważny, można powiedzieć - wskazał Artur Stachowski.
Bal w Teatrze Colosseum przy Nowym Świecie w Warszawie wprawdzie zaczął się podniośle, od oddania hołdu przywódcom państw, które zwyciężyły I wojnę światową, ale później były już tańce a na koniec zupełnie frywolny film francuski. W każdym niemal teatrze był wystawiany spektakl specjalny. Restauracje przeżywały oblężenie, stoliki trzeba było zamówić dużo, dużo wcześniej.
Po 1921 roku, po reformie walutowej, skarbowej, warszawiacy zaczęli się bogacić i to się dało odczuć podczas balów sylwestrowych. - Najważniejsze było towarzystwo - zaznaczył Stachowski i wskazał, że na początku w sylwestrach w Teatrze Wielkim uczestniczyło ponad dwa tysiące osób, grały trzy orkiestry, było bardzo ciasno. - W latach 30. bawiła się tam już tylko śmietanka towarzyska - opowiedział.
Sylwester przed odbiornikiem radiowym
W 1926 roku po raz pierwszy udało się zorganizować radiową zabawę sylwestrową. Od godz. 23.45 puszczano muzykę taneczną. - Kiedy już utworzono sześć oddziałów radiowych - Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Wilno i Lwów - to każdy miał 30 do 45 minut w noc sylwestrową na swoją audycję. To była bitwa między ośrodkami o to, kto będzie miał ciekawszy, lepszy, zabawniejszy program - wyjaśnił Stachowski.
Jak bawiła się warszawska Praga i przedmieścia? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek
Gośće: Artur Stachowski (varsavianista, przewodnik, historyk)
Data emisji: 27.12.2019
Godzina emisji: 9.19
kk