"Rody uczone" Magdaleny Bajer

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 19:48
Przez wiele lat w Polskim Radiu emitowana była audycja redaktor Magdaleny Bajer zatytułowana "Rody uczone". Autorka tego cyklu postanowiła kontynuować swoje dzieło w postaci wydania książkowych dziejów polskich rodów uczonych.
Audio
  • Dlaczego polska inteligencja była wyjątkowa? (Jedynka/ Eureka)
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

Ostatnio ukazał się drugi tom dzieła, w którym zamieszone są biografie kilkudziesięciu rodzin, których przedstawiciele, czasami nawet w kilku pokoleniach, zajmowali się i zajmują się nauką.

Skąd w Polsce - która będąc pod zaborami, przechodziła trochę inne zmiany niż Zachód - pojawiali się ludzie świata nauki? - Inteligencja jako warstwa jest również pewną polską specjalnością. Brali się przede wszystkim z rodzin szlacheckich, które wskutek różnych okoliczności historycznych, traciły majątki. Jako źródło dochodu i sposób życia synowie z dworów szlacheckich szli do miasta po naukę, córki rzadziej. Pewien procent dotyczył także mieszkańców mniejszych miast i może najmniejszy, ale obfitujący w wybitne postaci, warstwy chłopskiej - mówi Magdalena Bajer.

- Wydaje mi się, że w tych historiach pokazana jest pewna rola, której nie wolno poniechać. Jest wskazana pewna powinność społeczna inteligencji. Dopóki ta warstwa istnieje, a ja uważam, że istnieje i będzie istnieć, może będzie ewaluować. Przesłanie (książki - red.) jest takie, że pewne zadania należą właśnie do inteligencji - słyszymy.

Jak narodził się pomysł radiowego cyklu "Rody uczone"? Ile rodzin opisała Magdalena Bajer? Dlaczego opisywane rody są tak niezwykłe?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Magdalena Bajer (dziennikarka, pisarka)

Data emisji: 6.01.2020 

Godzina emisji: 19.12

DS

Czytaj także

Rusza 12. odsłona konkursu "Książka historyczna roku"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:19
Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury ogłaszają kolejną, dwunastą już edycję konkursu "Książka historyczna roku", którego celem jest popularyzacja dziejów Polski w XX wieku oraz promocja czytelnictwa książek historycznych. 
rozwiń zwiń