X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rody uczone" Magdaleny Bajer

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 19:48
Przez wiele lat w Polskim Radiu emitowana była audycja redaktor Magdaleny Bajer zatytułowana "Rody uczone". Autorka tego cyklu postanowiła kontynuować swoje dzieło w postaci wydania książkowych dziejów polskich rodów uczonych.
Audio
  • Dlaczego polska inteligencja była wyjątkowa? (Jedynka/ Eureka)
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

Ostatnio ukazał się drugi tom dzieła, w którym zamieszone są biografie kilkudziesięciu rodzin, których przedstawiciele, czasami nawet w kilku pokoleniach, zajmowali się i zajmują się nauką.

Skąd w Polsce - która będąc pod zaborami, przechodziła trochę inne zmiany niż Zachód - pojawiali się ludzie świata nauki? - Inteligencja jako warstwa jest również pewną polską specjalnością. Brali się przede wszystkim z rodzin szlacheckich, które wskutek różnych okoliczności historycznych, traciły majątki. Jako źródło dochodu i sposób życia synowie z dworów szlacheckich szli do miasta po naukę, córki rzadziej. Pewien procent dotyczył także mieszkańców mniejszych miast i może najmniejszy, ale obfitujący w wybitne postaci, warstwy chłopskiej - mówi Magdalena Bajer.

- Wydaje mi się, że w tych historiach pokazana jest pewna rola, której nie wolno poniechać. Jest wskazana pewna powinność społeczna inteligencji. Dopóki ta warstwa istnieje, a ja uważam, że istnieje i będzie istnieć, może będzie ewaluować. Przesłanie (książki - red.) jest takie, że pewne zadania należą właśnie do inteligencji - słyszymy.

Jak narodził się pomysł radiowego cyklu "Rody uczone"? Ile rodzin opisała Magdalena Bajer? Dlaczego opisywane rody są tak niezwykłe?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Magdalena Bajer (dziennikarka, pisarka)

Data emisji: 6.01.2020 

Godzina emisji: 19.12

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza 12. odsłona konkursu "Książka historyczna roku"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:19
Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury ogłaszają kolejną, dwunastą już edycję konkursu "Książka historyczna roku", którego celem jest popularyzacja dziejów Polski w XX wieku oraz promocja czytelnictwa książek historycznych. 
rozwiń zwiń