X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wokół dzienników Michała Piusa Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 20:30
Michał Pius Romer to polski i litewski patriota, który pisał w swoich dziennikach: "Ja zaś jako jakiś żubr szczątkowy, jak ostatni Mohikanin (…), kocham zarówno Litwinów i Polaków".
Audio
Michał Romer (1880-1945)
Michał Romer (1880-1945)Foto: bibuła24

Był prawnikiem, dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu Witolda Wielkiego, działaczem społecznym, niepodległościowym i rzecznikiem kultury. Jego wspomnienia to obraz Wilna z początku XX wieku, panujących tam obyczajów i nastrojów politycznych.

- Michał Romer pisał swoje dzienniki przez 34 lata. Prawie do ostatniego dnia przed śmiercią. Powstało tych zapisów ponad 20 tysięcy stron (…). Pierwsze próby przepisania tych dzienników zaczęły się już w latach 90. pod kierunkiem prof. Bardacha. Ale to się nie udało, po pierwsze z braku funduszy, ponieważ jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a po drugie z braku możliwości technicznych (…). Oryginały przechowywane są w archiwach litewskich, więc też niemożliwe było ślęczenie nad nimi przez wiele, wiele godzin, miesięcy i lat - mówi Agnieszka Knyt z Ośrodka Karta.

Agnieszka Knyt dodaje, że z tego powodu trzeba było poczekać na lepsze możliwości techniczne i wsparcie projektu przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki. Dzięki temu można było wykonać skany oryginałów, które pozwalają na ich powiększanie na komputerze i przepisywanie.

Michał Romer pisał w dziennikach, że kocha zarówno Litwinów i Polaków. - To była jego unikalność. W tym okresie były jednoznaczne wybory. Trzeba było opowiedzieć się, czy jestem Polakiem, Litwinem, Białorusinem, Żydem… Właściwie nie zostawało miejsca na łączenie tych tożsamości narodowych. Z dzisiejszej perspektywy Romer jawi się jako unikalny człowiek, który był na szczycie elity polskiej, która odgrywała największą rolę, i utożsamia się z Litwą. Potrafił to połączyć (…). To był człowiek otwarty i bez zapiekłości nacjonalistycznej - tłumaczy prof. Leszek Zasztowt z Instytutu Historii Nauki PAN.

Co w dziennikach opisywał Michał Romer? Jakie poglądy polityczne głosił? Skąd wywodziła się jego rodzina?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Agnieszka Knyt (Ośrodek Karta), prof. Leszek Zasztowt (Instytut Historii Nauki PAN)

Data emisji: 08.01.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia w Krewie – początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 06:00
14 sierpnia 1385 w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniej znane, a zwycięskie. Powstanie sejneńskie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 20:30
- Postanowiono wywalczyć należne nam ziemie własnymi rękami - opowiadał w PR24 dr Patryk Pleskot. - W nocy z 22 na 23 sierpnia, dysponując ok. tysiącem ludzi, wywołano powstanie - dodał.
rozwiń zwiń