Wokół dzienników Michała Piusa Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 20:30
Michał Pius Romer to polski i litewski patriota, który pisał w swoich dziennikach: "Ja zaś jako jakiś żubr szczątkowy, jak ostatni Mohikanin (…), kocham zarówno Litwinów i Polaków".
Audio
Michał Romer (1880-1945)
Michał Romer (1880-1945)Foto: bibuła24

Był prawnikiem, dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu Witolda Wielkiego, działaczem społecznym, niepodległościowym i rzecznikiem kultury. Jego wspomnienia to obraz Wilna z początku XX wieku, panujących tam obyczajów i nastrojów politycznych.

- Michał Romer pisał swoje dzienniki przez 34 lata. Prawie do ostatniego dnia przed śmiercią. Powstało tych zapisów ponad 20 tysięcy stron (…). Pierwsze próby przepisania tych dzienników zaczęły się już w latach 90. pod kierunkiem prof. Bardacha. Ale to się nie udało, po pierwsze z braku funduszy, ponieważ jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a po drugie z braku możliwości technicznych (…). Oryginały przechowywane są w archiwach litewskich, więc też niemożliwe było ślęczenie nad nimi przez wiele, wiele godzin, miesięcy i lat - mówi Agnieszka Knyt z Ośrodka Karta.

Agnieszka Knyt dodaje, że z tego powodu trzeba było poczekać na lepsze możliwości techniczne i wsparcie projektu przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki. Dzięki temu można było wykonać skany oryginałów, które pozwalają na ich powiększanie na komputerze i przepisywanie.

Michał Romer pisał w dziennikach, że kocha zarówno Litwinów i Polaków. - To była jego unikalność. W tym okresie były jednoznaczne wybory. Trzeba było opowiedzieć się, czy jestem Polakiem, Litwinem, Białorusinem, Żydem… Właściwie nie zostawało miejsca na łączenie tych tożsamości narodowych. Z dzisiejszej perspektywy Romer jawi się jako unikalny człowiek, który był na szczycie elity polskiej, która odgrywała największą rolę, i utożsamia się z Litwą. Potrafił to połączyć (…). To był człowiek otwarty i bez zapiekłości nacjonalistycznej - tłumaczy prof. Leszek Zasztowt z Instytutu Historii Nauki PAN.

Co w dziennikach opisywał Michał Romer? Jakie poglądy polityczne głosił? Skąd wywodziła się jego rodzina?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Agnieszka Knyt (Ośrodek Karta), prof. Leszek Zasztowt (Instytut Historii Nauki PAN)

Data emisji: 08.01.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia w Krewie – początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 05:00
14 sierpnia 1385 w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniej znane, a zwycięskie. Powstanie sejneńskie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 20:30
- Postanowiono wywalczyć należne nam ziemie własnymi rękami - opowiadał w PR24 dr Patryk Pleskot. - W nocy z 22 na 23 sierpnia, dysponując ok. tysiącem ludzi, wywołano powstanie - dodał.
rozwiń zwiń