X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie tajemnice skrywają groby faraonów?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 20:40
Prof. Andrzej Niwiński - egiptolog z UW - od 20 lat prowadzi prace wykopaliskowe na południu Egiptu, w Deir el-Bahari. To stanowisko archeologiczne jest jedną z części rozległego cmentarzyska, na którym byli chowani władcy i dostojnicy rezydujący w pobliskich Tebach - stolicy państwa od połowy II tys. p.n.e. 
Audio
Dolina Królów, grobowce faraonów
Dolina Królów, grobowce faraonów Foto: Anton Belo/Shutterstock

W sąsiedztwie Deir el-Bahari znajduje się m.in. słynna Dolina Królów z grobami faraonów tzw. Nowego Państwa. Ale pochówki nie wszystkich królów zostały zlokalizowane. I tu dochodzimy do sensacji ostatniego sezonu. Otóż prof. Niwiński natrafił na depozyt faraona Totmesa II, na który składają się dwie skrzynie: jedna kamienna, druga drewniana, a w nich zagadkowe przedmioty starannie owinięte w płótno.

- Nigdy nie było wiadomo, gdzie znajduje się grobowiec Totmesa II. Szukano go w Dolinie Królów, wszędzie, a tu nic. My prawdopodobnie w tym momencie odkrywamy ten grobowiec - mówi prof. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zespół prof. Niwińskiego w pierwszej części badań, która była przeprowadzona w marcu 2019, odkrył depozyt wspomnianego faraona. Kolejny etap prac miał miejsce już we wrześniu.

- Prawie przez 2 miesiące prowadziliśmy wykopaliska. Licząc pionowo, zeszliśmy 18 metrów, dla porównania jest to wysokość 6-piętrowej kamienicy. Usunęliśmy około 2 tysięcy ton materiału. Mimo że jeszcze nie doszliśmy do wejścia grobowca, przez te całe 18 metrów mamy tylko mnożące się dowody na to, że ten zasyp nasypali ludzie - słyszymy.

Zdaniem gościa Jedynki do komory sarkofagowej brakuje jeszcze najwyżej 6 metrów. - Następny sezon badawczy musi przynieść odkrycie grobowca Totmesa II - zapewnia prof. Niwiński.

Gdzie spoczywa większość egipskich faraonów? W którym miejscu prowadzone są wykopaliska? Dlaczego depozyt nawiązuje do imion faraona? Co znaleziono w skrzyniach depozytu?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Niwiński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemniczy egiptolog. Z jego pracy korzysta się do dziś

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
To on w III w p.n.e. stworzył listę egipskich królów i podział na dynastie, który do dziś stosują egiptolodzy i który jest filarem współczesnej wiedzy egiptologicznej. Manethon, czyli zhellenizowany kapłan, na polecenie Ptolemeusza I - pierwszego władcy greckiej dynastii w Egipcie - napisał historię swojego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsze egipskie papirusy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 21:35
Najstarsze znane dotąd egipskie papirusy pochodzą z czasów panowania faraona Cheopsa, tj. z 26. stulecia p.n.e. Ich odkrywcą jest francuski badacz - prof. Pierre Tallet z paryskiej Sorbony. Kilka lat temu natrafił on na pozostałości instalacji portowych nad Morzem Czerwonym i na 30 skalnych korytarzy, które pełniły role magazynów. W tych to właśnie podziemnych galeriach odnaleziono setki fragmentów papirusów.
rozwiń zwiń