Jak mózg tworzy iluzje i złudzenia?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:50
Jaki wpływ na inteligencję percepcyjną ma większa podatność na złudzenia i iluzje? Jakie są ich przyczyny? Czy dzięki treningom poznawczym można odrzucać złudzenia wzrokowe? Porozmawialiśmy o tym w "Eurece" z prof. Hanną Bednarek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agsandrew/Shutterstock

- Osoba bardziej inteligentna w znaczeniu przetwarzania percepcyjnego informacji popełnia mniej błędów albo ich zakres jest mniejszy. W związku z powyższym lepiej funkcjonuje w otoczeniu (…) - mówi prof. Hanna Bednarek. - Złudzenia nie są czymś złym, one są w bardzo wielu okolicznościach i sytuacjach wręcz pożądane. Pozwalają nam zachować dobrą samoocenę, samopoczucie czy ułatwiają nam życie - dodaje jednak.

Prof. Hanna Bednarek prowadzi także badania złudzeń, jakim ulegają piloci. W lotnictwie złudzenia, zarówno peryferyczne, jak i centralne, są ważną przyczyną dezorientacji przestrzennej, np. złudzenie fałszywego horyzontu, pułapu chmur skośnych, zaburzenie związane z układem linii, złudzenie perspektywy. Wyniki badań polskiej badaczki mogą mieć istotne znaczenie w szkoleniach pilotów, a wcześniej w ich naborze czy kwalifikacji do zawodu.

- Są takie zawody, w których podatność na złudzenia nie jest wskazana. Na pewno należy do nich zawód pilota. Mamy świadomość wyjątkowości tej profesji. Jest bardzo trudna rekrutacja i długie lata kształcenia (…). 90 proc. pilotów raportuje tzw. złudzenia percepcyjne przechylenia albo utratę odczucia horyzontu w trudnych warunkach atmosferycznych (…). We mgle, podczas burzy deszczowej czy przy silnych deszczach rzeczywiście piloci mają problem z wizualną utratą horyzontu i też ulegają iluzjom związanym z błędnikiem, czyli iluzjom przechylenia - przyznaje prof. Hanna Bednarek.

Czym są złudzenia z punktu widzenia neurobiologii? Kto z nas żyje w środowisku cieśli? Czy dzieci ulegają iluzjom?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Hanna Bednarek (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 13.01.2020 

Godzina emisji: 19.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje w naszym mózgu kiedy czytamy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:10
Opowiada o tym w radiowej Jedynce kognitywista, prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który - wraz z neurologiem Laurentem Cohenem z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle epinière, ICM) - został wyróżniony pierwszą Polsko-Francuską Nagrodą Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre'a Curie.
rozwiń zwiń