X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak mózg tworzy iluzje i złudzenia?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:50
Jaki wpływ na inteligencję percepcyjną ma większa podatność na złudzenia i iluzje? Jakie są ich przyczyny? Czy dzięki treningom poznawczym można odrzucać złudzenia wzrokowe? Porozmawialiśmy o tym w "Eurece" z prof. Hanną Bednarek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: agsandrew/Shutterstock

- Osoba bardziej inteligentna w znaczeniu przetwarzania percepcyjnego informacji popełnia mniej błędów albo ich zakres jest mniejszy. W związku z powyższym lepiej funkcjonuje w otoczeniu (…) - mówi prof. Hanna Bednarek. - Złudzenia nie są czymś złym, one są w bardzo wielu okolicznościach i sytuacjach wręcz pożądane. Pozwalają nam zachować dobrą samoocenę, samopoczucie czy ułatwiają nam życie - dodaje jednak.

Prof. Hanna Bednarek prowadzi także badania złudzeń, jakim ulegają piloci. W lotnictwie złudzenia, zarówno peryferyczne, jak i centralne, są ważną przyczyną dezorientacji przestrzennej, np. złudzenie fałszywego horyzontu, pułapu chmur skośnych, zaburzenie związane z układem linii, złudzenie perspektywy. Wyniki badań polskiej badaczki mogą mieć istotne znaczenie w szkoleniach pilotów, a wcześniej w ich naborze czy kwalifikacji do zawodu.

- Są takie zawody, w których podatność na złudzenia nie jest wskazana. Na pewno należy do nich zawód pilota. Mamy świadomość wyjątkowości tej profesji. Jest bardzo trudna rekrutacja i długie lata kształcenia (…). 90 proc. pilotów raportuje tzw. złudzenia percepcyjne przechylenia albo utratę odczucia horyzontu w trudnych warunkach atmosferycznych (…). We mgle, podczas burzy deszczowej czy przy silnych deszczach rzeczywiście piloci mają problem z wizualną utratą horyzontu i też ulegają iluzjom związanym z błędnikiem, czyli iluzjom przechylenia - przyznaje prof. Hanna Bednarek.

Czym są złudzenia z punktu widzenia neurobiologii? Kto z nas żyje w środowisku cieśli? Czy dzieci ulegają iluzjom?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Hanna Bednarek (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 13.01.2020 

Godzina emisji: 19.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje w naszym mózgu kiedy czytamy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:10
Opowiada o tym w radiowej Jedynce kognitywista, prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który - wraz z neurologiem Laurentem Cohenem z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle epinière, ICM) - został wyróżniony pierwszą Polsko-Francuską Nagrodą Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre'a Curie.
rozwiń zwiń