Zahibernować człowieka? Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 21:20
Jak to możliwe, że temperatura ciała drzemiącego zimą nietoperza spada nawet do zera stopni Celsjusza, a wraca do 38 stopni Celsjusza po zakończeniu jego zimowego snu? I tak rok po roku. Z kolei u człowieka temperatura poniżej 28 stopni Celsjusza wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Evgeny Haritonov

W naszym klimacie kilkanaście gatunków zwierząt: niedźwiedź karpacki, nietoperz, krewniak świstaka - świszcz zapada w zimowy letarg. W Arktyce dotyczy to tylko susła polarnego. Dlaczego?

- Wydaje mi się, że to jest związane z tym, ze u nas są takie temperatury i panują takie warunki, że zwierzęta schowane w norach głęboką pod ziemią, w momencie porzucenia stałocieplności, pozwalając, żeby temperatura ich ciała opadła, nie ryzykują zamarznięcia. One starają się wybierać takie miejsca, gdzie temperatura otoczenia zawsze będzie nieco powyżej 0 stopni Celsjusza. Wtedy temperatura ciała zwierząt chomikowatych czy nietoperzy zazwyczaj jest o 1 stopień wyższa od temperatury otoczenia. W Arktyce jest zbyt zimno, żeby można było zaryzykować - mówi dr Robert Meronka z Zakładu Ekologii Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Co z człowiekiem?


Te naturalne procesy w przyrodzie obserwują naukowcy poszukując przepisu na to jak hibernować człowieka, aby np. bezpiecznie odbył długą podróż kosmiczną czy doczekał skutecznej terapii w leczeniu dziś śmiertelnych chorób.

- Na razie moim zdaniem to jest s-f. Nawet te hibernujące zwierzęta, w tym nietoperze, one też w tych warunkach spędzają krótszy czas niż zajmowałaby podróż na Marsa - ocenia dr Robert Meronka. - Jeżeli odpowiednio szybko nastąpiłoby schłodzenie, to byłaby pewna szansa, że człowiek przeżyje to, jeżeli potem zostanie zastosowana odpowiednia procedura, która pozwoli mu na przetrwanie odmrażania. Ale obawiam się, że jeżeli chodzi o podróże kosmiczne, to mógłby być problem, że na każdego zahibernowanego kosmonautę, trzeba byłoby mieć sztab lekarzy, którzy obsługiwaliby go podczas proces rozmrażania - dodaje.

Czy letarg, stan odrętwienia i hibernacja to jest to samo? Czym różnią się nietoperze od człowieka? Co lemur ma wspólnego z człowiekiem?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Meronka (Zakład Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 07.01.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedziemy na karnawał do Wenecji!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:00
W "Czterech porach roku" ruszymy do Wenecji, by znaleźć się w samym środku trwającego tam karnawału! O niezwykłej atmosferze tego wydarzenia opowiedziała Julia Wollner, dziennikarka, doktor filologii włoskiej i redaktor naczelna kwartalnika "Lente".
rozwiń zwiń