Wybitny filozof i konserwatysta: Roger Scruton

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:00
W wieku 75 lat zmarł sir Roger Scruton, brytyjski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej myśli konserwatywnej, autor ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej, a także powieści. 
Audio
Roger Scruton
Roger Scruton Foto: PAP/Ondrej Deml

Na język polski przetłumaczono m.in. "Co znaczy konserwatyzm?", "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie". 

Autor w latach 80. bardzo energicznie wspierał opozycję demokratyczną krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Był przyjacielem Polski i Polaków. W latach 80. ubiegłego wieku założył Fundację "Jagiellonian Trust", która pomagała polskim intelektualistom i dysydentom. Był Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

Jego odwaga była uderzająca

- Uderzająca dla mnie była jego odwaga. W połowie lat 80. spotkaliśmy się znowu w Wiedniu w instytucie, gdzie było dążenie, żeby go wykluczyć z pewnych projektów filozoficznych. Idee dotyczące wykluczenia przychodziły z Wielkiej Brytanii (…). Był człowiekiem, który nie bał się myśleć i mówić tego, co myślał, być konserwatystą w epoce zupełniej niezgodnej z konserwatywnymi ideami - mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.

Wspierał Polskę

W 2016 roku Kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w czasie VI Kongresu Polska Wielki Projekt odznaczyła sir Rogera Scrutona medalem "Odwaga i Wiarygodność".

- Był to człowiek, który "z automatu" powodował jakieś emocje (…). Medal "Odwaga i Wiarygodność" przyznany przez Kapitułę Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego to wyróżnienie, które przyznaje się komuś, kto ma zasługi dla Polski, jest odważny w tym, żeby Polskę wspierać. Prof. Roger Scruton, swoją postawą z lat 80., a także późniejszym działaniem, zasłużył na nią po stokroć - przyznaje Tomasz Matynia, współorganizator Kongresu Polska Wielki Projekt.

W audycji zamieściliśmy pochodzący z Archiwum Polskiego Radia fragment wywiadu Barbary Schabowskiej z Rogerem Scrutonem z 2016 roku.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog, filozof społeczny, publicysta, europoseł), Tomasz Matynia (współorganizator Kongresu Polska Wielki Projekt)

Data emisji: 14.01.2020 

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był wielkim erudytą". Maciej Kożuszek wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:48
- Nie zajmował się tylko historią myśli politycznej, historycznej czy filozoficznej. Pisał książki o architekturze, poezji. Był to człowiek trochę z innej epoki. Trudno będzie go zastąpić - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek.
rozwiń zwiń