X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybitny filozof i konserwatysta: Roger Scruton

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:00
W wieku 75 lat zmarł sir Roger Scruton, brytyjski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej myśli konserwatywnej, autor ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej, a także powieści. 
Audio
Roger Scruton
Roger Scruton Foto: PAP/Ondrej Deml

Na język polski przetłumaczono m.in. "Co znaczy konserwatyzm?", "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie". 

Autor w latach 80. bardzo energicznie wspierał opozycję demokratyczną krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Był przyjacielem Polski i Polaków. W latach 80. ubiegłego wieku założył Fundację "Jagiellonian Trust", która pomagała polskim intelektualistom i dysydentom. Był Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

Jego odwaga była uderzająca

- Uderzająca dla mnie była jego odwaga. W połowie lat 80. spotkaliśmy się znowu w Wiedniu w instytucie, gdzie było dążenie, żeby go wykluczyć z pewnych projektów filozoficznych. Idee dotyczące wykluczenia przychodziły z Wielkiej Brytanii (…). Był człowiekiem, który nie bał się myśleć i mówić tego, co myślał, być konserwatystą w epoce zupełniej niezgodnej z konserwatywnymi ideami - mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.

Wspierał Polskę

W 2016 roku Kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w czasie VI Kongresu Polska Wielki Projekt odznaczyła sir Rogera Scrutona medalem "Odwaga i Wiarygodność".

- Był to człowiek, który "z automatu" powodował jakieś emocje (…). Medal "Odwaga i Wiarygodność" przyznany przez Kapitułę Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego to wyróżnienie, które przyznaje się komuś, kto ma zasługi dla Polski, jest odważny w tym, żeby Polskę wspierać. Prof. Roger Scruton, swoją postawą z lat 80., a także późniejszym działaniem, zasłużył na nią po stokroć - przyznaje Tomasz Matynia, współorganizator Kongresu Polska Wielki Projekt.

W audycji zamieściliśmy pochodzący z Archiwum Polskiego Radia fragment wywiadu Barbary Schabowskiej z Rogerem Scrutonem z 2016 roku.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog, filozof społeczny, publicysta, europoseł), Tomasz Matynia (współorganizator Kongresu Polska Wielki Projekt)

Data emisji: 14.01.2020 

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był wielkim erudytą". Maciej Kożuszek wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:48
- Nie zajmował się tylko historią myśli politycznej, historycznej czy filozoficznej. Pisał książki o architekturze, poezji. Był to człowiek trochę z innej epoki. Trudno będzie go zastąpić - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek.
rozwiń zwiń