X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inteligentny długopis na chorobę Parkinsona? Postęp w dziedzinie medycyny!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 20:10
Gościem programu był profesor Andrzej Czyżewski - kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, który ze swoim zespołem opracował szereg multimedialnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w medycynie. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takich rozwiązań? 
Audio
  • Techniki multimedialne w medycynie (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Prof. Czyżewski opowiedział o bardzo ciekawych i innowacyjnych rozwiązaniach opracowanych przez polskich uczonych i inżynierów, które były wielokrotnie nagradzane na polskich i międzynarodowych wystawach wynalazków. Porozmawialiśmy między innymi o metodzie nawiązywanie kontaktu z osobami, które są po ciężkich urazach i wyglądają na nieprzytomne, o badaniu pamięci za pomocą elektrod wszczepionych do mózgu i o zastosowaniu inteligentnego długopisu, jako nadzorcy zażywania leków przez osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. 

- To już kilka lat temu na taki pomysł natrafiliśmy. Ja przeczytałem kiedyś że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że jest ok 40% błędnych diagnoz stanu świadomości osób, które wyglądają na nieprzytomne. Prawidłowa diagnoza jest podstawą do skutecznej terapii, więc zastanawiałem się w jaki sposób pokonać te bariery diagnostyczne - mówił prof. Czyżewski. 

Inteligentny długopis 

Zespół prof. Czyżewskiego pracuje obecnie nad inteligentnym długopisem, który ma pomóc osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona przy stosowaniu terapii lekowej. - To jest taki przykład, że z pewnego projektu pewne technologie mogą przemigrować do innego. My na potrzeby projektu, który robiliśmy z największym polskim bankiem opracowaliśmy inteligentny długopis. Ten cel był taki, żeby rozpoznawać autentyczność podpisu klienta bankowego. (...) Trzeba zauważyć, że taka technologia ma zastosowanie również w medycynie. (...) Tu jest dość prosta zasada tego długopisu. On jest wyposażony w bardzo wiele wbudowanych czujników i bezprzewodowo się komunikuje z komputerem. Pacjent wykonuje testy i później następuje diagnostyka stopnia nasilenia tych wszystkich drżeń i usztywnień ręki przy pisaniu - informował gość audycji. 

Prof. Czyżewski opowiedział na antenie Programu I Polskiego Radia również o możliwości zastosowania Sztucznej Inteligencji do badań otoskopowych, czyli do badań ucha. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Andrzej Czyżewski (kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej)

Data emisji: 16.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr. Tomasz Łysoń: jesteśmy pionierami w leczeniu endoskopowym oczodołu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 10:19
Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze nie decydowali się na operacje endoskopowe. Obecnie są on pożądane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. - Endoskopia w każdej dziedzinie medycyny jest widoczna - mówi neurochirurg, dr Tomasz Łysoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje w naszym mózgu kiedy czytamy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 19:10
Opowiada o tym w radiowej Jedynce kognitywista, prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który - wraz z neurologiem Laurentem Cohenem z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle epinière, ICM) - został wyróżniony pierwszą Polsko-Francuską Nagrodą Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre'a Curie.
rozwiń zwiń