Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
Audio
  • Jakie było panowanie Władysława Łokietka? (Eureka/Jedynka)
Plakat promujący konferencję Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej
Plakat promujący konferencję "Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej" Foto: mat. promocyjne

Fenomen Władysława Łokietka 

- Wladysław Łokietek z awanturnika, małego "wataszki", rozrabiaki i księcia na małym płachetku ziemi stał się wybitnym mężem stanu, królem całego państwa, który prowadził rzeczywiście realistyczną, ale z wizją, politykę jednoczenia ziem, obrony granic i rozwoju państwa - mówił na antenie Programu I Polskiego Radia prof. Wojciech Falkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Odwołując się do historii państwa polskiego można powiedzieć, że burzliwie i ciekawe losy czyniły Władysława Łokietka jednym z najbardziej interesujących władców. - Ta sytuacja, z której z małego księstwa, gdzieś tam na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i ziemi łęczycko-sieradzkiej, wydostał się ten geniusz panowania, jest czymś dla mnie fascynującym i nie do końca zrozumiałym. (...) On przechodził takie koleje losu, że tak naprawdę powinien dwa razy zginąć, a ginęli jego wrogowie - dodał profesor. 


konferencja naukowa 

Konferencja naukowa w świetle nowych badań 

17 i 18 stycznia br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa pt. "Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej". Podczas wydarzenia, którego patronem jest Polskie Radio, będzie mowa o panowaniu Władysława Łokietka w świetle najnowszych badań historycznych. Królestwo polskie zostanie przedstawione na tle politycznej areny międzynarodowej, w szczególności państw sąsiadujących - Czech i Węgier - oraz w relacjach z papiestwem awiniońskim. - Poprosiliśmy kolegów czeskich o uczestnictwo. Chcielibyśmy usłyszeć odpowiedzi, które, miejmy nadzieję, przybliżą nas w tych analizach do sumy informacji opisujących rzeczywistość tamtej epoki - wyjaśnił.  

Podczas audycji prof. Wojciech Fałkowski opowiadał także o tym, jak kronikarz Jan Długosz przedstawiał w swoich zapisach króla Władysława Łokietka. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 15.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak