X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
Audio
  • Jakie było panowanie Władysława Łokietka? (Eureka/Jedynka)
Plakat promujący konferencję Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej
Plakat promujący konferencję "Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej" Foto: mat. promocyjne

Fenomen Władysława Łokietka 

- Wladysław Łokietek z awanturnika, małego "wataszki", rozrabiaki i księcia na małym płachetku ziemi stał się wybitnym mężem stanu, królem całego państwa, który prowadził rzeczywiście realistyczną, ale z wizją, politykę jednoczenia ziem, obrony granic i rozwoju państwa - mówił na antenie Programu I Polskiego Radia prof. Wojciech Falkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Odwołując się do historii państwa polskiego można powiedzieć, że burzliwie i ciekawe losy czyniły Władysława Łokietka jednym z najbardziej interesujących władców. - Ta sytuacja, z której z małego księstwa, gdzieś tam na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i ziemi łęczycko-sieradzkiej, wydostał się ten geniusz panowania, jest czymś dla mnie fascynującym i nie do końca zrozumiałym. (...) On przechodził takie koleje losu, że tak naprawdę powinien dwa razy zginąć, a ginęli jego wrogowie - dodał profesor. 


konferencja naukowa 

Konferencja naukowa w świetle nowych badań 

17 i 18 stycznia br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa pt. "Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej". Podczas wydarzenia, którego patronem jest Polskie Radio, będzie mowa o panowaniu Władysława Łokietka w świetle najnowszych badań historycznych. Królestwo polskie zostanie przedstawione na tle politycznej areny międzynarodowej, w szczególności państw sąsiadujących - Czech i Węgier - oraz w relacjach z papiestwem awiniońskim. - Poprosiliśmy kolegów czeskich o uczestnictwo. Chcielibyśmy usłyszeć odpowiedzi, które, miejmy nadzieję, przybliżą nas w tych analizach do sumy informacji opisujących rzeczywistość tamtej epoki - wyjaśnił.  

Podczas audycji prof. Wojciech Fałkowski opowiadał także o tym, jak kronikarz Jan Długosz przedstawiał w swoich zapisach króla Władysława Łokietka. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 15.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak