X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piekło Auschwitz. Transporty więźniów były nieludzkie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:50
Pierwszy transport więźniów miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. Przez kolejne lata przez obóz, w wyniku decyzji Niemców, przeszło około 1,3 mln Żydów. Zginęło w nim wielu Polaków i przedstawicieli różnych narodowości. Do 27 stycznia 1945 roku Auschwitz pełnił funkcję obozu koncentracyjnego.
Audio
  • Jak wyglądały transporty więźniów do Auschwitz? (Jedynka/ Eureka)
Brama główna obozu
Brama główna obozuFoto: shutterstock/ TMP - An Instant of Time

Hitlerowscy okupanci w pierwszych miesiącach kierowali tam przede wszystkim polskich więźniów politycznych, uznanych za szczególnie niebezpiecznych. Byli to społeczni, duchowi i wojskowi przywódcy przedwojennej Polski. Inteligenci, ludzie kultury i nauki oraz uczestnicy ruchu oporu.

Zajrzyj na strony serwisu "II wojna światowa">>>

- Przez obóz przeszło około 140-150 tys. Polaków. Mniej więcej połowa zginęła. Do KL Auschwitz deportowano w zasadzie Polaków ze wszystkich dystryktów (…). Pierwszy transport przyjechał w czerwcu 1940 roku z Tarnowa. W rocznicę tego pierwszego transportu obchodzimy co roku Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych - mówi kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska.

Więźniowie pochodzili także z łapanek

Do obozu wysyłano także ludzi aresztowanych podczas ulicznych łapanek i akcji wysiedleńczych. Do Auschwitz z Pawiaka udało się koleją 51 transportów. Czy ludzie wiedzieli dokąd jadą?

- Zazwyczaj nie wiedzieli. Szczególnie, jeśli chodzi o te pierwsze transporty. Wtedy jeszcze nie wiadomo było, czym był Auschwitz. Warunki w tych transportach były skrajnie trudne, nieludzkie i trudne do opisania. W dwóch pierwszych transportach, które odeszły z Pawiaka do Auschwitz, jedną trzecią stanowili więźniowie polityczni z Pawiaka, natomiast dwie trzecie osoby pojmane dzień wcześniej w łapankach - słyszymy. 

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Niemcy mordowali Żydów

Z czasem Niemcy zaczęli wysyłać do Auschwitz grupy więźniów z innych okupowanych krajów, a także Romów i sowieckich jeńców wojennych. Od 1942 roku w stan obozu włączono Żydów z masowych transportów kierowanych na zagładę, uznanych podczas selekcji za zdolnych do pracy lub potrzebnych do prowadzenia zbrodniczych eksperymentów medycznych.

- Na rozkaz Himmlera przez Auschwitz przeszło około 1,3 mln Żydów, którzy stanowili ponad 90 proc. więźniów - zauważa Joanna Gierczyńska.

Więźniowie byli rejestrowani i numerowani. Ponad połowa zginęła wskutek głodu, nadludzkiej pracy, szalejącego terroru, egzekucji oraz wyniszczających warunków bytowych, chorób i eksperymentów medycznych.

Za co można było trafić do obozu? Jak wyglądał przyjazd do Auschwitz? Dlaczego więźniowie jadący do obozu wyrzucali karteczki? Kto starał się pomagać więźniom?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Joanna Gierczyńska (kierownik Muzeum Więzienia Pawiak)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 19.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Przyjadą delegacje z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 20:36
51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe potwierdziło udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Odbędą się one 27 stycznia w Miejscu Pamięci - podało w sobotę Muzeum Auschwitz.
rozwiń zwiń