X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak aktualnie leczy się zapalenie płuc u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:45
Rocznie w wyniku tej choroby traci życie 120 tysięcy obywateli państw Unii Europejskiej, w tym 12 tysięcy Polaków. Najbardziej zagrożone są małe dzieci. Z powodu zapalenia płuc co roku na świecie umiera ponad 800 tysięcy dzieci w wieku do pięciu lat, co stanowi 15 proc. wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej.
Audio
  • Jak aktualnie leczy się zapalenie płuc u dzieci? (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Chorujemy, bo zamykamy wirusy w pomieszczeniu 

Okres zimowy dla wielu osób bywa bardzo ciężki. Drastyczny spadek samopoczucia może być spowodowany niekorzystną aurą i licznymi przeziębieniami. W momencie, kiedy dopadnie nas choroba, nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć skuteczną kurację. Dlaczego zimą częściej chorujemy? - Nie chorujemy dlatego, że jest zimno, a przede wszystkim dlatego, że z powodu zimna zamykamy okna. To samo się dzieje w miejscach pracy, czyli dochodzi do tego, że czynniki infekcyjne, które w sobie nosimy, wyziewamy, a zamkniętym pomieszczeniu wirusy ulegają stężeniu  - mówi prof. Andrzej Radzikowski lekarz pediatra. 

Zapalenie płuc - groźne dla dzieci i seniorów 

Najczęściej na zapalenie płuc chorują małe dzieci i osoby starsze, obarczone wieloma schorzeniami przewlekłymi. To wynika z niskiej wydolności układu odpornościowego. U małych dzieci jest on jeszcze niedojrzały, u starszych czy schorowanych – już nie tak sprawny. A kiedy organizm nie potrafi w wystarczającym stopniu bronić się przed czynnikami chorobotwórczymi (wirusami, bakteriami grzybami), stanowi to dla patogenów otwarte wrota zakażenia. W czasie wzmożonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych, częstym powikłaniem jest właśnie zapalnie płuc, szczególnie groźne dla dzieci i noworodków. Prof. Radzikowski podkreśla w rozmowie z Arturem Wolskim, że czynnikami sprzyjającymi rozwinięcie zapalenia płuc u dziecka może być: przegrzanie, gwałtowne oziębienie czy niewyspanie. 

Czy szczepienia są skuteczną profilaktyką?

Jeszcze w latach 40. ubiegłego stulecia – przed wynalezieniem antybiotyków zapalenie płuc to była to często choroba śmiertelna. Dzisiaj, mimo dobrej diagnostyki i szerokiej palety nowych leków także potrafi zebrać śmiertelne żniwo. Leczenie antybiotykami jest często nieskuteczne, dlatego dużą rolę w profilaktyce zapalenia płuc odgrywają szczepienia. - To są doświadczenia z pierwszą szczepionką pneumokokową i doświadczenia amerykańskie, gdzie bardzo spadła zapadalność, nie tylko na inwazyjne choroby, czyli zapalenie opon mózgowych czy sepsę, ale co ważne spadła zapadalność na zapadalność płuc u rodziców. Bo to dzieci zarażają rodziców. - dodaje lekarz. 

W audycji również mówiono o powikłaniach związanych z zapaleniem płuc oraz czy ta choroba rzeczywiście może zagrażać życiu. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Andrzej Radzikowski (pediatra, lekarz dzieci i rodziny z I Katedry Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 23.01.2020 r.

Godzina emisji: 19.09

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeziębienie. Czego unikać, aby nie paść jego ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:41
Zima to szczególnie niekorzystny czas dla nosa, gardła, uszu i zatok. Przeciągi, wychłodzenie, czy źle dobrane ubranie - to wszystko może sprzyjać rozwijaniu się infekcji w naszym organizmie. Co robić, aby uniknąć przeziębienia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia próchnicy u dzieci. Alarmujące dane

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:00
Analizy Ministerstwa Zdrowia od lat wskazują na alarmująco zły stan uzębienia dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce - statystyki wskazują, że nawet 80 proc. 3-latków ma próchnicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:40
Europejski kodeks walki z rakiem rekomenduje 12 wskazań, które mogą nawet o połowę zmniejszyć zapadalność na nowotwory. Co więcej, zalecenia kodeksu nie są trudne do wprowadzenia w życie. Co można zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie?
rozwiń zwiń