X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe leki do stosowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 20:40
Gościem programu Ludzie Nauki był wybitny polski badacz - farmaceuta i biochemik, który od kilkunastu lat zajmuje się fizjologią i patofizjologią układu pokarmowego - profesor Jakub Fichna - kierownik Zakładu Biochemii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Profesor jest laureatem i zdobywcą grantu w programie TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Konstantin Kolosov

Nieswoiste choroby zapalne jelit dotykają milionów osób na całym świecie - szczególnie w krajach rozwiniętych. Znaczny wzrost zachorowań w ostatnich latach spowodowany jest przede wszystkim złymi nawykami żywieniowymi i zanieczyszczeniem środowiska. Uczeni w wielu krajach pracują nad nowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym w przewodzie pokarmowym. - Te choroby coraz bardziej się rozprzestrzeniają i myślę, że wielu ludzi musi się z nimi radzić. Nieswoiste choroby zapalne jelit mają bardziej złożoną patologię, podłoże i są to choroby, które dotykają przede wszystkim jelita grubego - informował prof. Jakub Fichna. 

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Jak leczyć? 

 - Można powiedzieć o takiej piramidzie leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Zaczynamy od łagodnych leków przeciwzapalnych i jeśli one zadziałają to wtedy mamy do czynienia z remisją i pacjent jest tylko pod kontrolą. Jeżeli choroba nawróci albo te leki nie zadziałają to musimy przejść do leków silniej działających, steroidy, immunosupersanty - wyjaśnił profesor. 

Nowy cel farmakologiczny

Profesor Fichna wraz ze swoim zespołem pracuje nad nowymi terapeutykami do stosowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Nagrodzony w programie TEAM projekt zakłada wyizolowanie i zbadanie aktywności leczniczej związków pochodzących z produktów naturalnych, które zawarte są w diecie. Wyniki badań mogą przyczynić się do stworzenia bezpiecznych leków, które nie wykazują efektów ubocznych, a są równie skuteczne, jak leki konwencjonalne. - Naszym pomysłem jest spojrzenie na chorobę zarówno jeśli chodzi o patologię jak i możliwy sposób leczenia pod kątem składników żywieniowych i naszych cząsteczek, które krążą w naszym organizmie, ale nie są to białka, ale są to kwasy tłuszczowe i lipidy. - powiedział prof. Jakub Fichna. 

Kwasy tłuszczowe 

Doniesienia innych naukowców wskazują na to, że istnieją specyficzne receptory, czyli cząsteczki odbierające sygnały, które mogą być zlokalizowane na różnych komórkach organizmu człowieka. - Stymulacja receptorów, czyli nasilenie przekazywania sygnału przez te receptory bądź osłabienie może wpływać korzystnie na nasz organizm i naszym celem jest zidentyfikowanie, czy rzeczywiście są takie receptory i zbadanie, czy możemy wyizolować odpowiednie kwasy tłuszczowe albo tak zaprojektować preparat tłuszczowy, który łagodziłby objawy - tłumaczył profesor. 

"Ludzie Nauki" to audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Jakub Fichna (kierownik Zakładu Biochemii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 27.01.2020 r. 

Godzina emisji: 17.27

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta u lekarza bez wychodzenia z domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 09:43
E-wizyta to nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu zmniejszenie długich kolejek do lekarzy. W ten sposób konsultacja z chorym będzie mogła odbyć się przez telefon, czat czy wideokonferencja - bez wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Maksymowicz: neurochirurgia uczy pokory

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 07:56
- Nie sposób być dobrym neurochirurgiem nie mając empatii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia neurochirurg i poseł Porozumienia, który w latach 1997-1999 sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy każdy objaw choroby musi oznaczać nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:05
Niewiedza bywa zabójcza. Jesteśmy skłonni ufać niesprawdzonym metodom, byle uniknąć wizyty u specjalisty. Najnowsze badania potwierdzają, że większość z nas, niemal 90 procent, informacje na temat zdrowia czerpie z internetu. Czy piwo i żurawina  rzeczywiście oczyszczają nerki? Czy kawa wypłukuje niezbędne składniki odżywcze? O mitach medycznych opowiedział pediatra, dr Łukasz Durajski. 
rozwiń zwiń