Nowe leki do stosowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 20:40
Gościem programu Ludzie Nauki był wybitny polski badacz - farmaceuta i biochemik, który od kilkunastu lat zajmuje się fizjologią i patofizjologią układu pokarmowego - profesor Jakub Fichna - kierownik Zakładu Biochemii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Profesor jest laureatem i zdobywcą grantu w programie TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Konstantin Kolosov

Nieswoiste choroby zapalne jelit dotykają milionów osób na całym świecie - szczególnie w krajach rozwiniętych. Znaczny wzrost zachorowań w ostatnich latach spowodowany jest przede wszystkim złymi nawykami żywieniowymi i zanieczyszczeniem środowiska. Uczeni w wielu krajach pracują nad nowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym w przewodzie pokarmowym. - Te choroby coraz bardziej się rozprzestrzeniają i myślę, że wielu ludzi musi się z nimi radzić. Nieswoiste choroby zapalne jelit mają bardziej złożoną patologię, podłoże i są to choroby, które dotykają przede wszystkim jelita grubego - informował prof. Jakub Fichna. 

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Jak leczyć? 

 - Można powiedzieć o takiej piramidzie leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Zaczynamy od łagodnych leków przeciwzapalnych i jeśli one zadziałają to wtedy mamy do czynienia z remisją i pacjent jest tylko pod kontrolą. Jeżeli choroba nawróci albo te leki nie zadziałają to musimy przejść do leków silniej działających, steroidy, immunosupersanty - wyjaśnił profesor. 

Nowy cel farmakologiczny

Profesor Fichna wraz ze swoim zespołem pracuje nad nowymi terapeutykami do stosowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Nagrodzony w programie TEAM projekt zakłada wyizolowanie i zbadanie aktywności leczniczej związków pochodzących z produktów naturalnych, które zawarte są w diecie. Wyniki badań mogą przyczynić się do stworzenia bezpiecznych leków, które nie wykazują efektów ubocznych, a są równie skuteczne, jak leki konwencjonalne. - Naszym pomysłem jest spojrzenie na chorobę zarówno jeśli chodzi o patologię jak i możliwy sposób leczenia pod kątem składników żywieniowych i naszych cząsteczek, które krążą w naszym organizmie, ale nie są to białka, ale są to kwasy tłuszczowe i lipidy. - powiedział prof. Jakub Fichna. 

Kwasy tłuszczowe 

Doniesienia innych naukowców wskazują na to, że istnieją specyficzne receptory, czyli cząsteczki odbierające sygnały, które mogą być zlokalizowane na różnych komórkach organizmu człowieka. - Stymulacja receptorów, czyli nasilenie przekazywania sygnału przez te receptory bądź osłabienie może wpływać korzystnie na nasz organizm i naszym celem jest zidentyfikowanie, czy rzeczywiście są takie receptory i zbadanie, czy możemy wyizolować odpowiednie kwasy tłuszczowe albo tak zaprojektować preparat tłuszczowy, który łagodziłby objawy - tłumaczył profesor. 

"Ludzie Nauki" to audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Jakub Fichna (kierownik Zakładu Biochemii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 27.01.2020 r. 

Godzina emisji: 17.27

ans 

Czytaj także

Wizyta u lekarza bez wychodzenia z domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 09:43
E-wizyta to nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu zmniejszenie długich kolejek do lekarzy. W ten sposób konsultacja z chorym będzie mogła odbyć się przez telefon, czat czy wideokonferencja - bez wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Maksymowicz: neurochirurgia uczy pokory

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 07:56
- Nie sposób być dobrym neurochirurgiem nie mając empatii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia neurochirurg i poseł Porozumienia, który w latach 1997-1999 sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy każdy objaw choroby musi oznaczać nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:05
Niewiedza bywa zabójcza. Jesteśmy skłonni ufać niesprawdzonym metodom, byle uniknąć wizyty u specjalisty. Najnowsze badania potwierdzają, że większość z nas, niemal 90 procent, informacje na temat zdrowia czerpie z internetu. Czy piwo i żurawina  rzeczywiście oczyszczają nerki? Czy kawa wypłukuje niezbędne składniki odżywcze? O mitach medycznych opowiedział pediatra, dr Łukasz Durajski. 
rozwiń zwiń