Czy polskie dzieci są aktywne fizycznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 20:51
Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje co najmniej 60 minut każdego dnia aktywności fizycznej. I zaleca przestrzeganie tej aktywności szczególnie dzieciom. A jak realizujemy to w Polsce? Badania wykazują, że prawie 80 procent nie wypełnia podstawowych zaleceń WHO. Jaki jest tego skutek?
Audio
  • Czy polskie dzieci są aktywne fizycznie? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Robert Kneschke

Portale społecznościowe a rzeczywistość 

 Młodzi ludzie na portalach społecznościowych niejednokrotnie chwalą się swoimi treningami, wyczynami na siłowni czy dbaniem o dietę. Kto zalicza się do tej grupy i czy tak rzeczywiście jest? - Gdybyśmy spróbowali odnieść się do młodych ludzi którzy manifestują swoja sprawność fizyczną w mediach społecznościowych to pochodzą oni z lepiej usytuowanych środowisk. Są dziećmi rodziców, których świadomość, potrzeby podejmowania aktywności fizycznej jest znacząca - zauważa dr Janusz Dobosz. 

Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia twierdzi, że społeczeństwu w mediach społecznościowych zależy na autoprezentacji. - Fantastycznie, że pojawiają się postawy pokazujące, że sport jest korzystny - mówi. 

Psycholog uważa także, że aktywność w mediach społecznościowych może przynieść więcej szkody niż pożytku. - Dla niektórych osób zobaczenie osoby "super" sprawnej fizycznie może sprawić, że ktoś w ogóle nie podejmie próby podjęcia aktywności fizycznej, bo na starcie widzi nierealistyczny wzorzec - dodaje.  

Ruch- niezbędny składnik diety

64 procent Polaków ćwiczy przynajmniej raz w miesiącu. To dwa procent więcej niż przed rokiem, ale najbardziej aktywną grupą jest młodzież w wieku miedzy 15 a 24 rokiem życia. - To zdecydowanie za mało, porównując jak byśmy jedli raz w miesiącu. Dzisiaj trzeba traktować ruch jako niezbędny składnik diety, którego niczym nie można zastąpić. 150 minut w miesiącu to jest za mało, poprawia jedynie samopoczucie - tłumaczy dr Kuchar. 

 Dziecko powinno się ruszać min. godzinę dziennie 

Aktywność fizyczna wspiera rozwój psychofizyczny dzieci, stymulując prawidłowy rozwój układu kostnego, układu mięśniowego. Ruch rozwija koordynację, funkcje poznawcze i sprawia, że funkcjonowanie mózgu, pamięci wzrasta. Badania naukowe mówią, że ruch obniża ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. - Jako pediatra powiem, że dziecko powinno się ruszać minimum godzinę dziennie. Ruch kształtuje wzorce ruchowe, wpływa na rozwój i to nie tylko psychomotoryczny, ale również intelektualny. Współczesna cywilizacja, technika niestety sprzyja bezruchowi - zaznacza dr Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej. 

Zajęcia W-F. Czy dzieci korzystają?

Z badań przeprowadzonych w ramach programu Aktywne Szkoły MultiSport wynika, że do 20 procent uczniów szkół podstawowych nie korzysta z zajęć wychowania fizycznego w szkole, a wśród nich 22 proc. zwalnianych jest na prośbę rodziców. - Średnio dzieci mogą liczyć w szkole na 3-4 godziny zajęć z W-Fu. To nie jest nawet polowa rekomendowanej przez WHO dawki aktywności fizycznej. W związku z tym mamy gigantyczny problem. W ostatnim czasie WHO przeprowadziło analizę danych uzbieranych z ponad 140 krajów z całego świata, gdzie okazało się, że w Polsce dzieciaki w wieku od 11 do 15 lat w 80 procentach nie wypełnia podstawowych zaleceń. To dramatyczne dane - podkreśla Agnieszka Bemowska organizator programu Aktywne Szkoły MultiSport. 


 Czy medycyna dostarcza niezbitych dowodów na twierdzenie, ze ruch to zdrowie?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Janusz Dobosz (Narodowe Centrum Kondycji Fizycznej, AWF w Warszawie), dr Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, specjalista medycyny sportowej), Mateusz Banaszkiewicz (psycholog zdrowia), Agnieszka Bemowska (organizator programu Aktywne Szkoły MultiSport)

Data emisji: 30.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ans 

Czytaj także

Suplementy diety zamiast pomóc mogą zaszkodzić i to poważnie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:10
Wielu z nas jest przekonanych, że skoro suplementy można kupić w aptece, mają lecznicze działanie. Jednak w większości przypadków nie tylko nie leczą, ale również nie są w stanie zapobiegać chorobom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy poród w wodzie gwarantuje bezpieczeństwo kobiecie i dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 20:25
Dla wielu kobiet poród w wodzie to najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Potwierdzają to również obserwacje i badania prowadzone przez lekarzy położników. - Jest to zjawisko całkowicie bezpieczne. Dziecko nie może się utopić. Obawy przed tym można rozwiać natychmiast, ponieważ płuca dziecka nie są upowietrznione, dalej jest tam płyn owodniowy - przekonuje Jerzy Zwoliński, Oddziału Położnictwa Szpitala Św. Rodziny. 
rozwiń zwiń