X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy polskie dzieci są aktywne fizycznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 20:51
Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje co najmniej 60 minut każdego dnia aktywności fizycznej. I zaleca przestrzeganie tej aktywności szczególnie dzieciom. A jak realizujemy to w Polsce? Badania wykazują, że prawie 80 procent nie wypełnia podstawowych zaleceń WHO. Jaki jest tego skutek?
Audio
  • Czy polskie dzieci są aktywne fizycznie? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Robert Kneschke

Portale społecznościowe a rzeczywistość 

 Młodzi ludzie na portalach społecznościowych niejednokrotnie chwalą się swoimi treningami, wyczynami na siłowni czy dbaniem o dietę. Kto zalicza się do tej grupy i czy tak rzeczywiście jest? - Gdybyśmy spróbowali odnieść się do młodych ludzi którzy manifestują swoja sprawność fizyczną w mediach społecznościowych to pochodzą oni z lepiej usytuowanych środowisk. Są dziećmi rodziców, których świadomość, potrzeby podejmowania aktywności fizycznej jest znacząca - zauważa dr Janusz Dobosz. 

Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia twierdzi, że społeczeństwu w mediach społecznościowych zależy na autoprezentacji. - Fantastycznie, że pojawiają się postawy pokazujące, że sport jest korzystny - mówi. 

Psycholog uważa także, że aktywność w mediach społecznościowych może przynieść więcej szkody niż pożytku. - Dla niektórych osób zobaczenie osoby "super" sprawnej fizycznie może sprawić, że ktoś w ogóle nie podejmie próby podjęcia aktywności fizycznej, bo na starcie widzi nierealistyczny wzorzec - dodaje.  

Ruch- niezbędny składnik diety

64 procent Polaków ćwiczy przynajmniej raz w miesiącu. To dwa procent więcej niż przed rokiem, ale najbardziej aktywną grupą jest młodzież w wieku miedzy 15 a 24 rokiem życia. - To zdecydowanie za mało, porównując jak byśmy jedli raz w miesiącu. Dzisiaj trzeba traktować ruch jako niezbędny składnik diety, którego niczym nie można zastąpić. 150 minut w miesiącu to jest za mało, poprawia jedynie samopoczucie - tłumaczy dr Kuchar. 

 Dziecko powinno się ruszać min. godzinę dziennie 

Aktywność fizyczna wspiera rozwój psychofizyczny dzieci, stymulując prawidłowy rozwój układu kostnego, układu mięśniowego. Ruch rozwija koordynację, funkcje poznawcze i sprawia, że funkcjonowanie mózgu, pamięci wzrasta. Badania naukowe mówią, że ruch obniża ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. - Jako pediatra powiem, że dziecko powinno się ruszać minimum godzinę dziennie. Ruch kształtuje wzorce ruchowe, wpływa na rozwój i to nie tylko psychomotoryczny, ale również intelektualny. Współczesna cywilizacja, technika niestety sprzyja bezruchowi - zaznacza dr Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej. 

Zajęcia W-F. Czy dzieci korzystają?

Z badań przeprowadzonych w ramach programu Aktywne Szkoły MultiSport wynika, że do 20 procent uczniów szkół podstawowych nie korzysta z zajęć wychowania fizycznego w szkole, a wśród nich 22 proc. zwalnianych jest na prośbę rodziców. - Średnio dzieci mogą liczyć w szkole na 3-4 godziny zajęć z W-Fu. To nie jest nawet polowa rekomendowanej przez WHO dawki aktywności fizycznej. W związku z tym mamy gigantyczny problem. W ostatnim czasie WHO przeprowadziło analizę danych uzbieranych z ponad 140 krajów z całego świata, gdzie okazało się, że w Polsce dzieciaki w wieku od 11 do 15 lat w 80 procentach nie wypełnia podstawowych zaleceń. To dramatyczne dane - podkreśla Agnieszka Bemowska organizator programu Aktywne Szkoły MultiSport. 


 Czy medycyna dostarcza niezbitych dowodów na twierdzenie, ze ruch to zdrowie?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Janusz Dobosz (Narodowe Centrum Kondycji Fizycznej, AWF w Warszawie), dr Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, specjalista medycyny sportowej), Mateusz Banaszkiewicz (psycholog zdrowia), Agnieszka Bemowska (organizator programu Aktywne Szkoły MultiSport)

Data emisji: 30.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Suplementy diety zamiast pomóc mogą zaszkodzić i to poważnie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:10
Wielu z nas jest przekonanych, że skoro suplementy można kupić w aptece, mają lecznicze działanie. Jednak w większości przypadków nie tylko nie leczą, ale również nie są w stanie zapobiegać chorobom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy poród w wodzie gwarantuje bezpieczeństwo kobiecie i dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 20:25
Dla wielu kobiet poród w wodzie to najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Potwierdzają to również obserwacje i badania prowadzone przez lekarzy położników. - Jest to zjawisko całkowicie bezpieczne. Dziecko nie może się utopić. Obawy przed tym można rozwiać natychmiast, ponieważ płuca dziecka nie są upowietrznione, dalej jest tam płyn owodniowy - przekonuje Jerzy Zwoliński, Oddziału Położnictwa Szpitala Św. Rodziny. 
rozwiń zwiń