X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Benedykt Dybowski - niezwykły badacz Bajkału i Azji

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 19:07
W 90 rocznicę śmierci (30.01.1930) w "Eurece" przypominamy niezwykłe życie i naukowe osiągnięcia Benedykta Dybowskiego. Dybowski, z wykształcenia lekarz i przyrodnik, został zesłany na Syberię po powstaniu styczniowym. Spędził tam 12 lat stając się wybitnym badaczem fauny i flory Bajkału oraz tej części Azji. Prowadził pionierskie obserwacje hydrologiczne, odkrył wiele nieznanych gatunków.
Audio
  • Niezwykłe losy i dokonania Benedykta Dybowskiego (Eureka/Jedynka)
Bajkał zimą
Bajkał zimąFoto: Natalia_Kollegova/pixabay

Potrafił preparować do celów naukowych skorupiaki, owady, ryby, ptaki, a także duże kręgowce np. tygrysy. Dzięki niemu Warszawski Gabinet Zoologiczny, a także największe europejskie muzea wzbogaciły się o unikalne okazy, które przesyłał z głębi Rosji.

Benedykt Dybowski Benedykt Dybowski

Na Daleki Wschód - na Kamczatkę - pojechał już dobrowolnie zaraz po powrocie z zesłania i pracował tam jako lekarz kolejnych 6 lat (niosąc pomoc m.in. trędowatym), przy okazji oddając się swojej przyrodniczej pasji. Spędził tam sześć lat.

Na stałe do kraju wrócił w 1883 roku i objął Katedrę Zoologii na Uniwersytecie Lwowskim im. Jana Kazimierza. Żył 97 lat.

Prof. Dariusz Iwan podkreśla, że życiorys Benedykta Dybowskiego wart jest filmowej adaptacji. - To nie jeden, a trzy a nawet cztery życiorysy i filmowa adaptacja mogłaby objąć filmy przygodowe, naukowe, a nawet science fiction, bo taki był Dybowski, pełen sprzeczności, wielki autorytet, jednocześnie narzucający swoja wolę i człowiek, który, można powiedzieć, osiągnął w życiu wszystko - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Żałuje, że w Polsce postać Benedykta Dybowskiego jest zapomniana. Wspomina, że kiedy w latach 50-tych XX wieku na bramie Uniwersytetu Warszawskiego powieszono fotografię Dybowskiego, to studenci nie wiedzieli kto to jest. Choć na UW jest kolekcja zbiorów badacza.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Dariusz Iwan (Muzeum i Instytut Zoologii PAN)

Data emisji: 31.01.2020 r.

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: S jak Sieroszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:28
Syn powstańca styczniowego związany ze stowarzyszeniami patriotycznymi Wacław Sieroszewski na Syberię wędrował dziewięć miesięcy z wyrokiem ośmiu lat ciężkich robót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: U jak ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 17:27
Jest rok 1940. Z sowieckiego obozu na Syberii ucieka siedmiu skazańców, pracujących przy wyrębie tajgi. Osadzeni w łagrze ok. 650 kilometrów od Koła Podbiegunowego wiedzą, że nie doczekają końca kary.
rozwiń zwiń