Prof. Roman Ingarden pytał o kondycję człowieka w zmieniającym się świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:07
Przybliżamy sylwetkę wybitnego polskiego filozofa profesora Romana Ingardena, który jest jednym z patronów roku 2020. W 1918 roku pisał doktorat pod opieką Edmunda Husserla, pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Roman Ingarden jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku".
Audio
Okładka książki Książeczka o człowieku
Okładka książki "Książeczka o człowieku"Foto: materiałyh promocyjne

- Pytanie o Ingardena i filozofie jest przyczynkiem do rozmowy, czy filozofia obecnie rzeczywiście może mieć jakieś znaczenie - mówi prof. Witold Płotka. Zwraca uwagę, że postać Romana Ingardena wskazuje, że ma znaczenie. Ciągle bowiem istotne są pytania o kondycję człowiek, o jego sytuację także w zmieniającym się świecie

Roman Ingarden był świadkiem różnych przemian: historycznych, politycznych, społecznych, doświadczył dwóch wojen światowych, był też represjonowany w okresie stalinowskim.

- Dociekania Ingardena zainspirowały chociażby szkołę formalizmu amerykańskiego - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. W latach 30-tych XX wieku przyjaźnił się też ze Stanisławem Witkiewiczem Witkacym. Artysta nawet namalował portret filozofa w turbanie, co spowodowało pewne rozdźwięki, bo Ingarden miał pretensje za tak frywolne ujęcie.

Profesor wyjaśnia, jak Roman Ingarden widział człowieka i jakie pytania jego dotyczące stawiał.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Goście: prof. Witold Płotka (Instytut Filozofii USKW w Warszawie)

Data emisji: 29.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mądrość nad Wisłą. Jak filozofować po polsku?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 15:06
Kołakowski, Tischner, Ingarden - to nazwiska powszechnie znanych polskich filozofów. A co z innymi myślicielami z naszej ziemi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadwiślańska filozofia. 800 lat myślenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
Dlaczego w kraju o tak długiej tradycji kursy filozofii polskiej nie są obowiązkowe nawet dla studentów filozofii? O polskich myślicielach rozmawialiśmy w "Innym stanie skupienia".
rozwiń zwiń