X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczepionka na koronawirusa? Trwają prace naukowców

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 21:55
Zespół ekspertów z Australii, w warunkach laboratoryjnych, zdołał wyhodować koronawirusa 2019-nCoV z próbki pobranej od zainfekowanego pacjenta. Oznacza to, że naukowcy mają możliwość "oceniania i weryfikowania" środków przeciwdziałania wirusowi.
Audio
  • Szczepionka na koronawirusa? Trwają prace naukowców (Eureka/Jedynka)
Okres inkubacji tego szczepu koronawirusa - okresu, gdy człowiek już choruje, ale objawy jeszcze nie wystąpiły - trwa od doby do dwóch tygodni
Okres inkubacji tego szczepu koronawirusa - okresu, gdy człowiek już choruje, ale objawy jeszcze nie wystąpiły - trwa od doby do dwóch tygodniFoto: PAP/EPA/SHAHZAIB

Australijscy naukowcy z Peter Doherty Institute for Infection and Immunity w Melbourne zapowiadają, że są gotowi podzielić się próbką wirusa z innymi laboratoriami na świecie. Wirus wyhodowany w Australii ma być wykorzystywany w pracach nad szczepionką przeciwko 2019-nCoV - podkreślają australijscy badacze. - To jest naprawdę kluczowy etap, czyli umożliwienie badania wirusa poza organizmem gospodarza. Ciężko sobie wyobrazić, że będziemy testować leki czy szczepionki bezpośrednio na pacjentach. W związku z tym pierwszym etapem jest zawsze wprowadzenie go do hodowli i tej hodowli próba identyfikacji leków, próba opracowania szczepionki - podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Gość audycji nadmienia, że prace nad tworzeniem leków i szczepionek zaczęły się długo przed tym jak australijscy naukowcy wprowadzili wirusa do hodowli. - Dlatego bardzo szybko mieliśmy pełen genom wirusa i możemy tak naprawdę syntetycznie stworzyć elementy tego wirusa i próbować dopasować do niego te narzędzia, które mamy i przykładowo opracować nowe leki - dodaje. 

Wirus, który doprowadził do śmierci setek ludzi 

Koronawirus 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w chińskim Wuhan w grudniu 2019 roku. Od tego czasu doprowadził do śmierci setek osób, a zaraziło się nim w samych tylko Chinach niemal 6 tysięcy osób. Wirus z Azji dotarł do Europy, jest także w Ameryce Północnej oraz Australii. Wywołuje zapalenie płuc, może też powodować śmierć.

Portal medycyny praktycznej informuje, że na chwilę obecną odnotowano 28 284 przypadki zakażenia koronawirusem. Od tygodnia w Polsce ruszyła linia diagnostyczna w kierunku koronawirusa w Narodowym Instytucie Zdrowia PZH, który współpracuje w tym zakresie z Wojewódzkim Szpitalem Zakaźnym w Warszawie, a także laboratoriami zagranicznymi. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że stałym nadzorem epidemiologicznym objęto 500 osób, a kilkanaście jest hospitalizowanych.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia  znajduje się lista oddziałów zakaźnych, do których powinny zgłaszać się osoby, które wróciły z Chin i mają typowe objawy dla koronawirusa. 


Epidemia koronawirusa na świecie
Epidemia koronawirusa na świecie

Jakie objawy obserwujemy u ludzi?

Główny Inspektor Sanitarny w Polsce zaleca środki ostrożności i wzmożoną czujność: "jeśli masz powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, dreszcze, bóle mięśniowe, katar – skontaktuj się z lekarzem. - My sami na postawie objawów nie jesteśmy w stanie w żaden sposób stwierdzić, czy jest to koronawirus czy nie. Nawet lekarz nie jest w stanie tego sprawdzić, dopiero wykonane testy laboratoryjne mogą to pokazać - prof. dr hab. Krzysztof Pyrć. 

Ważnym jest także, aby pamiętać o zasadach higieny: myć ręce i stosować jednorazowe chusteczki, zasłaniać twarz kaszląc i kichając oraz unikać zatłoczonych pomieszczeń. 

Test na obecność wirusa 

Gość audycji zaznacza, że w domowych warunkach nie możemy wykonać testu na obecność koronawirusa. Takie badanie można przeprowadzić w referencyjnym laboratorium, a takich na terenie Europy jest zaledwie kilka. - Laboratoria te przeprowadzają badania w oparciu o testy, które zostały opracowane przez nich, albo przez naukowców z nimi współpracujących - mówi profesor. - Taki test polega na tym, że szukamy materiału genetycznego wirusa i sprawdzamy, czy znajduje się on w próbce, np. w próbce śliny i jeżeli go znajdziemy to znaczy, że pacjent jest zarażony, a jeżeli nie to prawdopodobnie po prostu jest przeziębiony - wyjaśnia. 

Czy ścieżka siły rażenia wirusa jest trudna do rozkodowania? Jak uniemożliwić wirusowi atak? Jak stworzyć system całkowitego i pewnego bezpieczeństwa? 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Pracowni Wirusologii) 

Data emisji: 6.02.2020 r.

Godzina emisji: 19.09

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. Kolejne kraje ograniczają wjazd dla cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 14:29
Po Australii, Nowej Zelandii i Korei Płd. również Indonezja oraz Irak wprowadziły w niedzielę zakaz wjazdu na ich terytorium obcokrajowców, którzy byli w prowincji Hubei w Chinach, gdzie znajduje się ognisko epidemii koronawirusa wywołującego zapalenie płuc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: są nowe ofiary koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 00:19
Liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa w Chinach wzrosła do 425, w tym w prowincji Hubei do 414 - wynika z najnowszego bilansu podanego przez chińską telewizję, która powołała się na oficjalne dane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 04:29
W Hongkongu zmarła pierwsza osoba, która była zarażona koronawirusem - poinformowała stacja telewizyjna TVB. To drugi po Filipinach przypadek śmierci osoby zakażonej koronawirusem poza obszarem Chin kontynentalnych, gdzie zmarły już 424 osoby. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. Specjaliści z całego świata szukają skutecznego leku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 21:35
Setki specjalistów z całego świata będą omawiać sposoby walki z koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w przyszły wtorek (11 lutego) w Genewie rozpocznie się dwudniowe spotkanie na ten temat.
rozwiń zwiń