Program Horyzont Europa. Na co wydać 100 mld euro?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:20
"Horyzont Europa" to największy program wspierania badań naukowych w historii naszego kontynentu. Proponowany budżet tego programu w perspektywie 2021-2027 to około 100 mld euro. Czy z tych środków skorzystają polscy uczeni i przedsiębiorcy?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Syda Productions

W globalnym wskaźniku innowacyjności Polska plasuje się pod koniec czwartej dziesiątki, natomiast w europejskim w trzeciej dziesiątce. Dlaczego nasza nauka i innowacyjność są tak nisko sytuowane?

- Przede wszystkim niewielkie firmy mają na celu krótkoterminowy zysk, a nie długoterminowe projekty innowacyjne. Przez wiele lat mogliśmy jeszcze znakomicie rozwijać się, korzystając z kapitału młodego społeczeństwa i te innowacje nie były niezbędne do tego, żeby ten zysk był coraz większy. Z kolei w przypadku dużych firm mamy ten problem, że ich zarządy obawiają się inwestowania w nowe technologie - ocenia prof. Grzegorz Wrochna, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdaniem gościa Jedynki dopiero obecnie, kiedy nie wystarczy już młody kapitał i konieczne są nowe technologie, firmy zaczynają myśleć o inwestowaniu większych środków w badania.

Nowy program lada dzień

Polscy naukowcy już niedługo będą mogli ubiegać się o środki z programu "Horyzont Europa". Czy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa ma już pomysł, aby polscy uczeni uzyskiwali więcej środków i odnosili więcej sukcesów?

- Są starania, żeby konkursy były dla nas bardziej odpowiednie. Także wspieranie naszych naukowców w pisaniu wniosków do tych konkursów. Kolejny pomysł to działania motywacyjne adresowane zarówno do uczelni, jak i do naukowców - mówi prof. Grzegorz Wrochna.

Program "Horyzont Europa" (HE) zastąpi obecny program ramowy na rzecz badań i innowacji "Horyzont 2020". Będzie to największy program tego typu w historii Europy. Jego głównym celem jest wzmocnienie wpływu badań i innowacji na rozwój polityk Unii Europejskiej, wsparcie wdrażania innowacji przez europejski przemysł i sprostanie globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatu i celom zrównoważonego rozwoju wyznaczonym przez ONZ.

Dlaczego do tej pory nie sięgaliśmy po zewnętrzne środki? Jak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza to zmienić? Czy są bariery, z którymi polscy naukowcy i przedsiębiorcy nie radzą sobą?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Grzegorz Wrochna (podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczepionka na koronawirusa? Trwają prace naukowców

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 21:55
Zespół ekspertów z Australii, w warunkach laboratoryjnych, zdołał wyhodować koronawirusa 2019-nCoV z próbki pobranej od zainfekowanego pacjenta. Oznacza to, że naukowcy mają możliwość "oceniania i weryfikowania" środków przeciwdziałania wirusowi.
rozwiń zwiń