X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Program Horyzont Europa. Na co wydać 100 mld euro?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:20
"Horyzont Europa" to największy program wspierania badań naukowych w historii naszego kontynentu. Proponowany budżet tego programu w perspektywie 2021-2027 to około 100 mld euro. Czy z tych środków skorzystają polscy uczeni i przedsiębiorcy?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Syda Productions

W globalnym wskaźniku innowacyjności Polska plasuje się pod koniec czwartej dziesiątki, natomiast w europejskim w trzeciej dziesiątce. Dlaczego nasza nauka i innowacyjność są tak nisko sytuowane?

- Przede wszystkim niewielkie firmy mają na celu krótkoterminowy zysk, a nie długoterminowe projekty innowacyjne. Przez wiele lat mogliśmy jeszcze znakomicie rozwijać się, korzystając z kapitału młodego społeczeństwa i te innowacje nie były niezbędne do tego, żeby ten zysk był coraz większy. Z kolei w przypadku dużych firm mamy ten problem, że ich zarządy obawiają się inwestowania w nowe technologie - ocenia prof. Grzegorz Wrochna, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdaniem gościa Jedynki dopiero obecnie, kiedy nie wystarczy już młody kapitał i konieczne są nowe technologie, firmy zaczynają myśleć o inwestowaniu większych środków w badania.

Nowy program lada dzień

Polscy naukowcy już niedługo będą mogli ubiegać się o środki z programu "Horyzont Europa". Czy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa ma już pomysł, aby polscy uczeni uzyskiwali więcej środków i odnosili więcej sukcesów?

- Są starania, żeby konkursy były dla nas bardziej odpowiednie. Także wspieranie naszych naukowców w pisaniu wniosków do tych konkursów. Kolejny pomysł to działania motywacyjne adresowane zarówno do uczelni, jak i do naukowców - mówi prof. Grzegorz Wrochna.

Program "Horyzont Europa" (HE) zastąpi obecny program ramowy na rzecz badań i innowacji "Horyzont 2020". Będzie to największy program tego typu w historii Europy. Jego głównym celem jest wzmocnienie wpływu badań i innowacji na rozwój polityk Unii Europejskiej, wsparcie wdrażania innowacji przez europejski przemysł i sprostanie globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatu i celom zrównoważonego rozwoju wyznaczonym przez ONZ.

Dlaczego do tej pory nie sięgaliśmy po zewnętrzne środki? Jak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza to zmienić? Czy są bariery, z którymi polscy naukowcy i przedsiębiorcy nie radzą sobą?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Grzegorz Wrochna (podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczepionka na koronawirusa? Trwają prace naukowców

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 21:55
Zespół ekspertów z Australii, w warunkach laboratoryjnych, zdołał wyhodować koronawirusa 2019-nCoV z próbki pobranej od zainfekowanego pacjenta. Oznacza to, że naukowcy mają możliwość "oceniania i weryfikowania" środków przeciwdziałania wirusowi.
rozwiń zwiń