X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kształtowanie morskich granic II RP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 21:00
Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, bez Gdańska, na odcinku 147 km. 10 lutego 1920 roku w Pucku gen. Józef Haller wrzucił do Bałtyku pierścień symbolicznie łącząc II RP z morzem. Mniej znanym faktem są "drugie zaślubiny" we Władysławowie. Dzień później, 11 lutego, na pełne morze z oficjalną delegacją wypłynął kuter "Stella Maris". 
Audio
  • Kształtowanie polskich granic z morzem (Jedynka/ Eureka)
Port we Władysławowie
Port we WładysławowieFoto: NAC

Polska odzyskała dostęp do morza na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919. Mimo że ustalenia zakładały również, że Gdańsk nie będzie przynależał do Polski, tylko będzie wolnym miastem, polska kolonia w tym mieście uznała, że powrót Polski nad Bałtyk należy uhonorować i ufundowała dwa pierścienie.

- To było zaznaczenie, że nie tylko wracamy i jest to obszar, który będzie wchodził w skład państwa polskiego, ale że będziemy strzec tego morza - mówi prof. Rafał Habielski.

Podczas zaślubin - 10 i 11 1920 - gen. Józefowi Hallerowi towarzyszył minister spraw wewnętrznych i jednocześnie przyszły prezydent Stanisław Wojciechowski.

Konferencja jałtańska

Ćwierć wieku później, 11 lutego 1945 roku zakończyła się konferencja w Jałcie, która określiła ład w powojennej Polsce

- Jeżeli przypatrujemy się kalendarzowi historycznemu początku 1945 roku, to tam mamy cały szereg wydarzeń dotyczących także naszego morza. Miejscowości są zajmowane przez Armię Czerwoną, mówi się już o tym, że wybrzeże będzie znacznie szersze, Polska wróci nad Bałtyk w całym wymiarze, mówi się o polskości Szczecina u ujścia Odry. Tylko, że kontekst i podmioty, które podejmują w tej sprawie decyzję, są podmiotami niepolskimi i wszystko to przesądza, czym ma być Polska po II wojnie światowej i w jakim obrysie terytorialnym ma funkcjonować. Znamionują powrót do życia kraju, który nie jest suwerenny - komentuje prof. Rafał Habielski.

W jaki sposób 25 lat później powtórzony zaślubiny gen. Józefa Hallera? Czym wojna była dla aliantów, a czym dla Stalina? Dlaczego Jałta podzieliła Europę na dwie części?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk)

Data emisji: 11.02.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Setna rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 20:50
W tym roku przypada setna rocznica zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Polski. 10 lutego 1920 generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puck, stulecie zaślubin Polski z morzem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 14:31
To również symboliczna rocznica powrotu Kujaw i Pomorza w granice RP. W październiku 1919 gen. dyw. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowanego odzyskania Pomorza.
rozwiń zwiń