X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choroby serca. Jak rozpoznać zawał?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:50
Dobrze postawiona diagnoza w oparciu o wcześniej wykonane badania laboratoryjne i mądrze ustawiona terapia są dobrym prognostykiem na powrót chorego do zdrowia. Ważna jest również postawa chorego i jego aktywność w dochodzeniu do zdrowia. Tym razem "Eureka" skupiła się na chorobach serca.
Audio
  • Choroby serca. Jak dbać o swoje zdrowie? (Jedynka/ Eureka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/pixabay

Co stanowi niebezpieczeństwo dla sprawnego i bezawaryjnego działania układu sercowo-naczyniowego, jak również serca? - Podstawowym niebezpieczeństwem jest niedokrwienie mięśnia sercowego, czyli coś potocznie nazywanego zawałem serca. Żeby to się wydarzyło, musimy trochę przestać dbać o to serce. Oczywiście są też pewne czynniki genetyczne, których nie przeskoczymy. Jeżeli w naszej rodzinie były zawały serca w młodym wieku, czyli przed 50. rokiem życia, to jesteśmy obciążeni rodzinnie - mówi dr hab. n. med. Paweł Balsam z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyczyny?

Choroby serca prowadzą do zaburzeń funkcjonowania całego układu krążenia. Ich ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Powstają w wyniku złej i zbyt tłustej diety, otyłości, nadmiernego stresu, palenia papierosów, braku aktywności fizycznej czy predyspozycji genetycznych.

Jak rozpoznać zawał?

- Zwiastuny, że możemy mieć zwężenie w tętnicach w sercu to jest nagły spadek tolerancji wysiłku, czyli np. dotychczas wchodziliśmy na trzecie piętro bez zatrzymywania, a teraz podczas wejścia na pierwsze czy drugie piętro robi się nam duszno albo zaczyna nas uciskać w klatce (…). Nie bagatelizujmy bólu, który pojawi się u nas w klatce piersiowej i trwa powyżej 20 minut. Jeżeli jest ból w spoczynku, on cały czas trwa, jest to ucisk, wzywajmy pogotowie ratunkowe - tłumaczy dr hab. n. med. Paweł Balsam.

Ekspert Jedynki zauważa, że każda minuta niedokrwienia w trakcie zawału jest utratą zdrowego mięśnia sercowego.

Dla jakiej grupy wiekowej zawał jest najbardziej niebezpieczny? Jak wygląda opieka długoterminowa po zawale serca? Czym jest KOS-zawał? Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi? Jak pracuje serce kogoś, kto ważny za dużo?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. n. med. Paweł Balsam (Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowoczesne zastawki serca polskiego pomysłu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 19:45
Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładniej zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy serca. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej powoduje powiększenie serca, zmniejszenie jego wydajności pracy i obniżenie rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układów: krążenia i oddechowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wierzmy w żadne cudowne leki w leczeniu chorób serca

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 14:39
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje o włączenie się w działania mające na celu zapobieganie pojawianiu się błędnych informacji na temat profilaktyki i leczenia chorób serca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat Instytutu Kardiologii. Jak można walczyć z chorobami serca?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 13:15
Instytut Kardiologii przez 40 lat swojego istnienia wypracował pozycję lidera w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca i układu naczyniowo-sercowego. To placówka naukowa i szpitalna na najwyższym światowym poziomie, której działalność wpływa na całą kardiologię i kardiochirurgię w Polsce.
rozwiń zwiń