Choroby serca. Jak rozpoznać zawał?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:50
Dobrze postawiona diagnoza w oparciu o wcześniej wykonane badania laboratoryjne i mądrze ustawiona terapia są dobrym prognostykiem na powrót chorego do zdrowia. Ważna jest również postawa chorego i jego aktywność w dochodzeniu do zdrowia. Tym razem "Eureka" skupiła się na chorobach serca.
Audio
  • Choroby serca. Jak dbać o swoje zdrowie? (Jedynka/ Eureka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/pixabay

Co stanowi niebezpieczeństwo dla sprawnego i bezawaryjnego działania układu sercowo-naczyniowego, jak również serca? - Podstawowym niebezpieczeństwem jest niedokrwienie mięśnia sercowego, czyli coś potocznie nazywanego zawałem serca. Żeby to się wydarzyło, musimy trochę przestać dbać o to serce. Oczywiście są też pewne czynniki genetyczne, których nie przeskoczymy. Jeżeli w naszej rodzinie były zawały serca w młodym wieku, czyli przed 50. rokiem życia, to jesteśmy obciążeni rodzinnie - mówi dr hab. n. med. Paweł Balsam z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyczyny?

Choroby serca prowadzą do zaburzeń funkcjonowania całego układu krążenia. Ich ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Powstają w wyniku złej i zbyt tłustej diety, otyłości, nadmiernego stresu, palenia papierosów, braku aktywności fizycznej czy predyspozycji genetycznych.

Jak rozpoznać zawał?

- Zwiastuny, że możemy mieć zwężenie w tętnicach w sercu to jest nagły spadek tolerancji wysiłku, czyli np. dotychczas wchodziliśmy na trzecie piętro bez zatrzymywania, a teraz podczas wejścia na pierwsze czy drugie piętro robi się nam duszno albo zaczyna nas uciskać w klatce (…). Nie bagatelizujmy bólu, który pojawi się u nas w klatce piersiowej i trwa powyżej 20 minut. Jeżeli jest ból w spoczynku, on cały czas trwa, jest to ucisk, wzywajmy pogotowie ratunkowe - tłumaczy dr hab. n. med. Paweł Balsam.

Ekspert Jedynki zauważa, że każda minuta niedokrwienia w trakcie zawału jest utratą zdrowego mięśnia sercowego.

Dla jakiej grupy wiekowej zawał jest najbardziej niebezpieczny? Jak wygląda opieka długoterminowa po zawale serca? Czym jest KOS-zawał? Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi? Jak pracuje serce kogoś, kto ważny za dużo?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. n. med. Paweł Balsam (Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Nowoczesne zastawki serca polskiego pomysłu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 19:45
Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładniej zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy serca. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej powoduje powiększenie serca, zmniejszenie jego wydajności pracy i obniżenie rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układów: krążenia i oddechowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wierzmy w żadne cudowne leki w leczeniu chorób serca

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 14:39
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje o włączenie się w działania mające na celu zapobieganie pojawianiu się błędnych informacji na temat profilaktyki i leczenia chorób serca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat Instytutu Kardiologii. Jak można walczyć z chorobami serca?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 13:15
Instytut Kardiologii przez 40 lat swojego istnienia wypracował pozycję lidera w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca i układu naczyniowo-sercowego. To placówka naukowa i szpitalna na najwyższym światowym poziomie, której działalność wpływa na całą kardiologię i kardiochirurgię w Polsce.
rozwiń zwiń