Jak odkrycia Mikołaja Kopernika zmieniły świat?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 20:50
19 lutego 2020 będziemy obchodzić po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Patronem tego dnia jest Mikołaj Kopernik, który urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu. Ustanowienie Dnia Nauki Polskiej to wyraz uznania dla polskich naukowców i ich znaczących dla rozwoju świata dokonań na przestrzeni wielu wieków burzliwej historii Polski.
Audio
  • Mikołaj Kopernik, najbardziej znany polski astronom (Jedynka/ Eureka)
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu
Pomnik Mikołaja Kopernika w ToruniuFoto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

Mikołaj Kopernik to wybitny astronom, kanonik fromborski, matematyk, ekonomista, prawnik, strateg wojskowy, lekarz, astrolog i tłumacz. Jest on autorem dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" (1543) opisującego heliocentryczną wizję Wszechświata, które dokonało przewrotu w nauce i ówczesnym światopoglądzie.


- Teoria Kopernika nie tak od razu dotarła do astronomów, czyli zawodowców i do szerszego odbioru społecznego. To musiało trwać przez ładnych kilkadziesiąt lat i musieli przyjść inni tacy jak Jan Kepler, a potem Isaac Newton, którzy pokazali, że to właśnie jest ta droga, którą rozpoczął Mikołaj Kopernik, do poznania prawdziwej konstrukcji Kosmosu czy Układu Słonecznego - mówi prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii z Polskiej Akademii Nauk.

Dziesięć lat przed publikacją traktatu "O obrotach sfer niebieskich" w 1533 roku papież Klemens VII dyskutował już w ogrodach watykańskich z gronem uczonych o teorii Mikołaja Kopernika.

- Działalność astronomiczna Mikołaja Kopernika przypadła na okres w Kościele katolickim, w którym próbowano zreformować kalendarz. W tym czasie rozesłano do wszystkich znanych, identyfikowanych astronomów w Europie prośbę, żeby wyrazili swoje opinie. Wiemy, że Mikołaj Kopernik napisał taki mini traktat o reformie kalendarza, który trafił do Rzymu, ale do tej pory nie znaleźliśmy śladów tego rękopisu - opowiada prof. Jarosław Włodarczyk.

Skąd znamy datę urodzin Mikołaja Kopernika? Kiedy Mikołaj Kopernik zainteresował się astronomią?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Jarosław Włodarczyk (historyk astronomii z Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 18.02.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Z Jedynką w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Tam badany jest początek Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:10
W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą, powstałym w 1954 roku, trwają przygotowania do zwiększenia tzw. świetlności w największej na świecie maszynie do badań fizycznych, czyli w akceleratorze LHC. Naukowcy chcą uzyskać jeszcze większą energię zderzeń cząstek, aby odkryć nieznane dotąd składniki materii i jeszcze pełniej odpowiedzieć na pytanie, z czego składa się wszechświat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mało znany romans Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:10
Na walentynki - zagadkowa, miłosna historia z połowy XIX wieku, która do tej pory budzi kontrowersje i spory wśród badaczy. Bohaterami rzekomego romansu mieli być: Fryderyk Chopin i piękna arystokratka Delfina Potocka, której kompozytor udzielał w Paryżu lekcji fortepianu.
rozwiń zwiń