Rola nauki w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 21:20
Centralny Instytut Ochrony Pracy w swoich laboratoriach testuje i sprawdza stanowiska pod względem np. zachowania bezpieczeństwa i przystosowania używanych narzędzi, maszyn do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka.
Audio
  • "Eureka" w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fishman64/shutterstock.com

Pracodawca z mocy ustawy ma obowiązek zapewnić zatrudnionym pracownikom odpowiednie i bezpieczne warunki pracy. Ten obszar jest doskonałym polem badawczym. Brak dbałości o ten aspekt pracy skutkuje nie tylko zwiększoną wypadkowością w zakładach, ale i dużą zachorowalnością na schorzenia układu kostno-motorycznego czy narządu wzroku.

CIOP skupia się m.in. na analizie wartości czynników szkodliwych i uciążliwych, analizie awarii przemysłowych i ich zapobieganiu oraz testowaniu środków ochron indywidualnych. Wszystko to z myślą o eliminacji, lub przynajmniej ograniczeniu, przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

A w jakich obszarach znajdują się największe zagrożenia dla naszego zdrowia i życia? - Zagrożenia chemiczne, ponieważ mamy coraz więcej substancji rakotwórczych, mutagennych, endokrynnie aktywnych - mówi prof. Danuta Koradecka, dyrektor CIOP Państwowy Instytut Badawczy.

Zagrożeniem jest również hałas, który wciąż towarzyszy nam w pracy, jak i w pozostałym otoczeniu. Ekspert Jedynki zwraca również uwagę na intensyfikację promieniowania elektromagnetycznego.

- Zaczyna dominować to, co wynika z naszego stylu życia. Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i zmiany mięśniowo-szkieletowe. Właściwie na własne życzenie wpadamy w spiralę, która pogarsza naszą jakość życia z wiekiem, tj. przyspawanie do komputera, kanapowy styl życia - tłumaczy prof. Danuta Koradecka. - Z przyjemnością patrzy się, że jednak część młodzieży w tej chwili bardzo aktywnie odpoczywa. Widać ten ruch, widać rowery, od małego i całe rodziny - dodaje.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Danuta Koradecka, dr Magdalena Młynarczyk, dr inż. Tomasz Jankowski, dr Lidia Zabór, Mieszko Wodzyński, Leszek Moszyński, Jacek Zając (Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy)

Data emisji: 20.02.2020 

Godzina emisji: 19.06

DS

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski NAUKA praca

Czytaj także

Choroby serca. Jak rozpoznać zawał?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:50
Dobrze postawiona diagnoza w oparciu o wcześniej wykonane badania laboratoryjne i mądrze ustawiona terapia są dobrym prognostykiem na powrót chorego do zdrowia. Ważna jest również postawa chorego i jego aktywność w dochodzeniu do zdrowia. Tym razem "Eureka" skupiła się na chorobach serca.
rozwiń zwiń