Zamek Królewski na Wawelu ośrodkiem badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:07
Zamek Królewski na Wawelu to nie tylko skarbnica dziejów Polski i atrakcja turystyczna Krakowa. Muzeum jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Na Zamku prowadzone są prace archeologiczne. Niedawno odsłonięto fragment muru z przełomu XIII i XIV wieku, którego istnienia nie podejrzewano.
Audio
Zamek na Wawelu
Zamek na WaweluFoto: tevenet/pixabay

W ramach projektu "Wawel - dziedzictwo dla przyszłości" zabytki poddawane są badaniom technologicznym i konserwatorskim. Wawelscy konserwatorzy zabezpieczają obrazy z kolekcji Lanckorońskich i meble. Analizowane są także warunki przechowywania zbiorów w magazynach i na ekspozycjach. 

W audycji mówimy o wystawie "Skarby epoki Piastów'. Wystawa zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu w siedemsetną rocznicę koronacji Władysława Łokietka (1320-2020) pokazuje pierwszą wawelską koronację, która otworzyła nową kartę w historii Polski, kończąc okres rozbicia dzielnicowego. Na ekspozycji można zobaczyć bezcenne dzieła sztuki, wyroby rzemiosła artystycznego oraz materialne symbole kultury czasów panowania dynastii piastowskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Dariusz Nowacki (kurator wystawy, kustosz działu Złotnictwa), dr Piotr Rabiej (historyk, pełnomocnik dyrektora ds. Komunikacji Społecznej, Zamek Królewski na Wawelu)

Data emisji: 21.02.2020 

Godzina emisji: 19.06

ag

Czytaj także

Skarbiec Koronny na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 15:58
Lato jest okazją do odwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Niedawno otwarto z nową aranżacją Salę Kazimierzowską, która należała do gotyckiego apartamentu mieszkalnego z czasów ostatnich Piastów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 20:05
Prezentacja zabytkowych eksponatów pochodzących z manufaktury w Miśni to zbiór naczyń i dekoracyjnych figur wystawionych w zachodnim skrzydle Zamku. Do najcenniejszych okazów należą barokowe zastawy z czasów saskich. Heraldyczną dekorację nosi także wyjątkowe polonicum - naczynia z serwisu podarowanego przez Augusta III francuskiej królowej Marii Leszczyńskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
rozwiń zwiń