Narodowa Strategia Onkologiczna ma poprawić zdrowie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 21:00
- Ponad 180 tysięcy Polaków zachorowuje rocznie na nowotwór, a ponad 100 tysięcy umiera z tego powodu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik ministra zdrowia. Te statystyki ma zmienić Narodowa Strategia Onkologiczna. 
Audio
  • Narodowa Strategia Onkologiczna ma poprawić zdrowie Polaków (Eureka/ Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik ministra zdrowia ds. opracowania Narodowej Strategii Onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytucie Badawczym wskazuje, że nowotwory są w naszym kraju drugą przyczyną zgonów. - Te dane są dość okrutne. Co trzeci z nas umrze z powodu raka, takie są prognozy na najbliższe 10 lat. Chcemy to odwrócić, ponieważ w przypadku nowotworów można zmniejszyć umieralność i niektóre kraje to uczyniły - dodaje.

Obecnie w Polsce żyje około 1 milion osób, które chorują na nowotwór.

Obniżenie zachorowalności na raka

Narodowa Strategia Onkologiczna to wieloletni program na lata 2020-2030, którego celem jest m.in. obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe.

- Narodowa Strategia Onkologiczna jest wieloletnim dokumentem, który został zaplanowany na najbliższe 10 lat, ponieważ to nie dzieje się od razu. W 2030 roku planujemy osiągnąć cele dotyczące obniżenia umieralności i zachorowalności z powodu nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że prawie połowie nowotworów możemy zapobiec albo w ogóle na nie prawie nie zachorować, jeżeli zmienimy i zmodyfikujemy swój styl życia - tłumaczy prof. Piotr Rutkowski.

Ekspert Jedynki ma na myśli m.in. ograniczenie palenia tytoniu czy przykładanie większej uwagi do diety i aktywności fizycznej. Prof. Piotr Rutkowski odnosi się również do opłaty cukrowej.

- Po raz pierwszy właśnie ten dokument wprowadza tak odważne rozwiązanie, które już jest przyjęte w kilku krajach Europy Zachodniej. Okazuje się, że ograniczenie spożycia cukru to nie jest tylko wpływ na zachorowania na nowotwory, ale również na inne choroby (…). Mimo że to jest Narodowa Strategia Onkologiczna, to poprzez działania prewencji pierwotnej mamy szansę poprawić zdrowie nas Polaków - mówi prof. Piotr Rutkowski.

Cele strategii?

Celem strategii jest również poprawa profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, rozwój systemu opieki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin, zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej w obszarze onkologii, a także rozwój badań naukowych mających na celu poprawę i wzrost efektywności oraz innowacyjności leczenia chorób nowotworowych.

Jak informuje prof. Piotr Rutkowski Zespół ds. Narodowej Strategii Onkologicznej co roku będzie oceniać sprawozdanie i wykonanie programu. - Narodowa Strategia Onkologii zwiększa finansowanie potrzeb w onkologii i ma poprawić organizację pracy. Jest tam konkretnie napisane: dane zadanie, dana data i dany realizator - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Rutkowski (pełnomocnik ministra zdrowia ds. opracowania Narodowej Strategii Onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytucie Badawczym)

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rak jądra atakuje młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:10
W urologii największą grupę pacjentów, bo aż 80 proc., stanowią chorzy na raka. Rak jądra atakuje głównie ludzi młodych przed 40. rokiem życia. W Polsce wykrywa się co roku około 700 przypadków zachorowań na nowotwór jądra. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można uciec przed rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:44
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w ciągu roku lekarze stwierdzają blisko 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Ponad 100 tysięcy osób rocznie umiera z powodu raka. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: Narodowa Strategia Onkologiczna musi mieć szeroką perspektywę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:57
- My musimy dzisiaj podjąć te działania, których niestety nie podjęli nasi poprzednicy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Anna Kwiecień. Odniosła się w ten sposób do powstania Narodowej Strategii Onkologicznej. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł PO Marek Hok.
rozwiń zwiń