- Myślę, że należałoby wrócić do idei konieczności zorganizowania okrągłego stołu na temat stanu polskie psychiatrii, tej dziecięcej przeznaczonej chyba dla najbardziej bezbronnych pacjentów. Żeby zastanowić się w duchu psychiatrii prof. Kępińskiego, jakie przyczyny stoją za tym, że młodzi Polacy mają problemy z samoakceptacją i coraz częściej odzywają się u nich problemy psychicznie. To jest istotne, czy mogą liczyć na pomoc, bo jeżeli mówimy o wolności, godności i podmiotowości pacjenta, to zasadza się przede wszystkim na przekonaniu, że pacjent ma prawo do pomocy i leczenia adekwatnego do swojego stanu - mówi Anna Mateja, autorka książki "Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry".
Kim był prof. Antoni Kępiński?
Antoni Kępiński (1918-1972) był lekarzem, naukowcem, humanistą i filozofem. Studia medyczne rozpoczął na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przerwała je wojna. Jako ochotnik uczestniczył w kampanii wrześniowej. Został internowany na Węgrzech, skąd uciekł, przedostając się do Francji, a następnie do Hiszpanii. Naukę kontynuował w Edynburgu (gdzie się udał po uwolnieniu z frankistowskiego obozu koncentracyjnego Miranda de Ebro), dyplom uzyskał w 1946 roku. Niedługo potem wrócił do kraju. Związał się z kliniką psychiatrii Akademii Medycznej w Krakowie.
Był prekursorem psychoterapii indywidualnej i grupowej w Polsce. Jest znany między innymi jako twórca koncepcji metabolizmu energetyczno-informacyjnego i psychiatrii aksjologicznej.
Żona go zrozumiała
- Początkowo nie bardzo rozumiałam jego chorych i jego pasję życia, ale gdzieś po 2-3 latach małżeństwa zetknęłam się z chorym, który opowiadał mi pewne rzeczy o swoich cierpieniach psychicznych. Wtedy powiedziałam mężowi, że ten człowiek bardzo cierpiał i jest bardzo biedny. Wiedziałam, że wówczas zyskałam swojego męża. To było właściwie nasze scementowanie i ugruntowanie się małżeństwa - opowiadała żona profesora Jadwiga Kępińska.
Leczył pacjentów po obozach koncentracyjnych
Prof. Antoni Kępiński i jego współpracownicy byli pionierami w leczeniu pacjentów po obozach koncentracyjnych. Nasz bohater miał także własne doświadczenie związane z obozem.
- To były pionierskie badania, natomiast profesor rzeczywiście miał swoje doświadczenia, bo spędził 2,5 roku we frankistowskim obozie koncentracyjnym w Hiszpanii (...). Pionierskie badania polegały na tym, że w Krakowie po raz pierwszy na świecie zaczęto przyglądać się chorobom somatycznym i przede wszystkim zaburzeniom psychicznym, jakie dotykały osoby, które miały za sobą pobyt w obozie koncentracyjnym - mówi Anna Mateja.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Gość: Anna Mateja (autorka książki "Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry")
Data emisji: 2.03.2020
Godzina emisji: 19.07
DS