Nie możesz schudnąć? Kawa z mlekiem to też posiłek!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 11:10
- Naszym podstawowym grzechem jest to, że w ogóle nie planujemy żywienia. Nie zastanawiamy się, ile posiłków jesteśmy w stanie zjeść w ciągu dnia i jak to dopasować do naszego stylu życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dietetyk Monika Dąbrowska-Molenda.
Audio
  • Coraz więcej Polaków z nadwagą (Eureka/Jedynka)
Mleko dodane do kawy znacząco podnosi kaloryczność tego napoju. A jeśli jeszcze dosypiemy cukier...
Mleko dodane do kawy znacząco podnosi kaloryczność tego napoju. A jeśli jeszcze dosypiemy cukier...Foto: Shutterstock/Aquarius Studio

Czytaj więcej
shutterstock_594316391 warzywa woda owoce 1200.jpg
Jak odżywiać się zdrowo?

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15 lat) ma kilka kilogramów za dużo. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. Za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30 procent.

Lekarze ostrzegają, że osoby otyłe mają więcej problemów medycznych i skłonności do chorób: serca, cukrzycy, wielu rodzajów nowotworów, astmy, obturacyjnego bezdechu sennego, przewlekłych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Otyli umierają też szybciej.

Prowadząc szybkie tempo życia i to w stresie nie mamy czasu aby pomyśleć jak jemy i ile. Aktywność fizyczna co prawda pozwala spalać nadmiar kalorii ale warto pamiętać, że spalenie 150-200 kcal to konieczność chodzenia około 30 minut i to w szybkim tempie.


k

PAP/Maciej Zieliński

Czytaj więcej
brokuły dieta 1200 free
Najlepsza dieta dla mózgu

Ile posiłków dziennie?

To nie są takie czasy, że każdy ma jeść 5 posiłków, co 3 godziny. Są osoby, które - na przykład w zależności od schorzeń, które diagnozujemy - powinny jeść tylko trzy posiłki w ciągu dnia - mówi w radiowej Jedynce dietetyk Monika Dąbrowska-Molenda.

Ekspertka zwraca także uwagę, że ważne jest nawodnienie organizmu, czyli picie dużej ilości wody oraz pamiętanie o tym, że kawa z mlekiem pita między posiłkami tak naprawdę także jest posiłkiem. - Mleko jest składnikiem odżywczym, na którym dzieci podwajają masę urodzeniową w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia - przestrzega i dodaje, że ważne jest także aby jeść wolno. - Jedzenie to jedyny sport, w którym wygrywa ten, który je najwolniej - zaznacza.

Psychologiczne przyczyny otyłości

Psycholog Paulina Mikołajczyk zwraca z kolei uwagę, że często zajadamy stres. - Wiąże się to także z impulsywnością, bo często osoby, które mają problemy emocjonalne mają problem ze zrozumieniem własnych emocji, a do tego są impulsywne i wpadają w objadanie się - podkreśla.  

- Przy okazji dopaminą stymuluje się układ nagrody. Czujemy się dobrze, fajnie, ale to się zapętla, bo widzimy, że nasza waga rośnie i wpadamy znowu w dołek - mówi ekspertka.

Po pierwsze: zmiana nawyków 

- Nie tylko jedzenie sprzyja jedzeniu, ale również leki, które spożywamy powodują często nadmierne łaknienie - mówi w radiowej Jedynce lekarz bariatra dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly. - Są jednak grupy leków, które mają ułatwiać chudnięcie. Leczymy pacjentów ze świetnym efektem - zaznacza i dodaje, że wykonywane są także zabiegi operacyjne polegające na przykład na usunięciu części żołądka. 

Doktor Wachowska-Kelly zwraca jednak uwagę, że żadne leki ani zabiegi operacyjne nie zmienią naszych nawyków jeżeli przed operacją nie pójdziemy do specjalisty, żeby dowiedzieć się co robimy źle. - Musimy dowiedzieć się, jaki jest główny czynnik, dla którego podjadamy, dlaczego jemy nieuświadomienie. Operacja nie zrobi nic dobrego, bo po po kilku miesiącach i tak dotknie nas efekt jojo - mówi doktor. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


a

Maria Samczuk/PAP

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly (bariatra), Monika Dąbrowska-Molenda (dietetyk) oraz Paulina Mikołajczyk (psycholog)

Data emisji: 5.03.2020 

Godzina emisji: 19.08

kh

Czytaj także

South Beach, paleo, kopenhaska, Dukana, SIRT. Czy modne diety są skuteczne?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:19
Niedawno media obiegły zdjęcia popularnej brytyjskiej wokalistki Adele. Widać na nich, że autorka hitu "Hello" bardzo schudła. Podobno jest to efekt diety SIRT.
rozwiń zwiń