Jakie tajemnice kryją jaskinie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:10
Jaskinie - obok morskich głębin - to jedyne miejsca na Ziemi, gdzie człowiek może dokonać  jeszcze nowych odkryć. Nawet w centrum Europy, w krajach takich, jak Austria, Słowenia czy Rumunia pod powierzchnią ziemi znajduje się cały czas olbrzymia masa niezbadanych próżni. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: andreiuc88/shutterstock.com

Jaskinie "powołują do życia"... ludzie. Przynajmniej z definicji. Głosi ona, że jaskinia to wolna przestrzeń w skale, przez którą może przecisnąć się człowiek. Jeśli jest to niemożliwe, to taki obiekt nie jest jaskinią. 

Do dziś nie ma żadnych urządzeń, które pozwoliłyby automatycznie zbadać przebieg systemów jaskiniowych pod ziemią. Jedyną metodą badania jaskiń pozostaje wejście przez człowieka do otworu.

Najdłuższą jaskinię zlokalizowano w USA, ma 563 km. Najgłębsza jaskinia znajduje się na Kaukazie - schodzi w dół na ponad 2 km. To chwilowi rekordziści. Będą nimi do czasu, aż speleolodzy nie spenetrują w jakimś innym zakątku świata nieznanych dotąd korytarzy. 

O naukowych i pozanaukowych aspektach badań jaskiń rozmawiamy z Marcinem Galą - jednym z najbardziej doświadczonych polskich grotołazów, który w Meksyku penetrował jaskinię J2. Pytany, dlaczego schodzi do jaskiń Marcin Gala powiedział, że każdy człowiek poszukuje czegoś nowego. Jedni prowadzą badania naukowe, a inni zagłębiają się w czeluście jaskiń. - To jest taki świat, który jest niepoznany, nieznany, zaskakujący i myślę, że to nas ciągnie - wyjaśnia.

Marcin Gala przyznaje, że emocjonujące jest doświadczenie, że grotołaz wchodzi tam, gdzie jeszcze nikt przed nim nie był.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marcin Gala (grotołaz)

Data emisji: 13.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ag


Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka Ziemia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Piotr Bieliński: w archeologii ważna jest pasja i ciekawość

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:00
- Odniosłem sukces, bo to, co robię, do dziś strasznie mi się podoba i sprawia mi frajdę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bieliński, który od 45 lat zgłębia dzieje Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces polskich archeologów. Ważne odkrycie w Tunezji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 19:10
Po 40-letniej przerwie polscy archeolodzy powrócili do Tunezji i od razu odnieśli duży sukces. W mieście Mustis, które zostało założone przez Rzymian w II w p.n.e., odkryli blisko 150 łacińskich inskrypcji. Jest to ewenementem na skalę Afryki Prokonsularnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy żółw ma swoje tajemnice? Sensacyjne odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 15:05
Jak ewoluowała ta kostna struktura? Do tej pory była to paleontologiczna zagadka, ale sensacyjne odkrycie "polskich", triasowych żółwi sprzed 215 mln lat dają szansę na przełamanie tego naukowego impasu.
rozwiń zwiń