Włosy prawdę powiedzą o zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 19:06
By zadbać o zdrowie swoje i bliskich musimy przestrzegać zasad higieny, przede wszystkim często i dokładnie myć ręce. Nikt jednak nie mówi o tym, że każdego dnia powinniśmy również myć włosy! Dlaczego to takie ważne? I jakie wnioski można wyciągnąć ze stanu włosów?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alena TS/shutterstock.com

Na naszych włosach osadza się kurz i brud, ale nie tylko. Jeśli przebywamy w pomieszczeniach, gdzie ktoś kicha lub kaszle czy nawet oddycha bardzo blisko nas drobne kropelki śliny takiej osoby mogą wylądować na naszych włosach.

Dotyczy to głównie ludzi wykonujących zawody, które nie mogą pracować zdalnie z domu np. transport, służba zdrowia, handel. Kiedy wieczorem kładziemy się spać wycieramy nasze włosy o poduszkę a ta ma bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi, oczami czy nosem. W ten sposób możemy również przenieść pośrednio wirusa - dlatego każdego dnia powinniśmy umyć włosy. Tak więc codzienne mycie włosów w obecnej sytuacji nie jest już tylko wskazane, ale powinno być wręcz koniecznym nawykiem, aby prawidłowo zadbać o zdrowie.

Jak prawidłowo dbać o włosy
Anita Starnawska, trycholog podkreśla, że wirus osiada na włosach, tak jak na dłoniach. Dlatego mycie głowy jest równie ważne, jak rąk. - Włosy powinno myć się dwa razy. Pierwsze mycie oczyszcza włosy i skórę głowy z zanieczyszczeń dnia, czyli kurzu, ale te z wirusa - wyjaśnia. Dopiero drugie mycie, to mycie pielęgnacyjne, które wprowadza substancje odżywcze i przygotowuje skórę głowy do dalszych zabiegów, na przykład nałożenia balsamu. Radzi, aby podczas mycia głowy dokonywać delikatnego masażu, a szampon nałożyć na dłonie, a dopiero potem rozprowadzić po włosach. Gość Programu 1 Polskiego Radia radzi również, jak myć się, kiedy nie mamy do dyspozycji prysznica. Zaznacza, że mężczyźni również powinni dbać o włosy na innych niż głowa częściach ciała, np. na torsie. A przy myciu i suszeniu włosów nie przesadzać z temperaturą.

Włosy zwierciadłem stanu zdrowia
Włosy są swoistym "papierkiem lakmusowym" naszego zdrowia. Z analizy włosa, jego faz wzrostowych można uzyskać informacje o stanie organizmu. - Włos jest w stanie wskazać, gdzie należy szukać problemu - mówi Anna Mackojć, trycholog. Okazuje się, że dobry fryzjer może być strażnikiem naszego zdrowia. Wyjaśnia również, jak długo utrzymuje się włos na głowie i od czego zależy, że jedni mają gęste włosy, a inni rzadkie. Trycholog po badaniu w losów może stwierdzić, czy dana dieta np. wegańska, czy wegetariańska są korzystne dla organizmu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Anita Starnawska (absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, trycholog), Anna Mackojć (Instytut Trychologii, biotechnolog, trycholog, adiunkt i pierwsza Polka w Word Trichology Society USA)

Data emisji: 26.03.2020

Godzina emisji: 19.06

ag


Zobacz więcej na temat: Artur Wolski higiena zdrowie

Czytaj także

Właściwy sen podnosi odporność, zwalcza infekcje, wzmacnia pamięć

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 22:05
13 marca obchodzimy Światowy Dzień Snu. Badania naukowe dowodzą, że spokojny sen, obok zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej jest jednym z filarów dobrego zdrowia. Wpływa na pamięć i efektywną pracę mózgu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mity dotyczące ciąży. Jak zadbać o dziecko i swoje zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 21:40
Powstały w poprzednim stuleciu i funkcjonują do dziś. Mity ciążowe, bo o nich mowa. Wśród rodziców i dziadków krąży m.in. przekonanie, że dziecko, które przychodzi na świat, rodzi się jako tabula rasa, czyli czysta tablica. Czy tak faktycznie jest?
rozwiń zwiń