Objaw zmęczenia w ciągu dnia? Powodem może być niedobór wody w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 17:15
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, która jest głównym składnikiem organizmu. W ciele dorosłego mężczyzny znajduje się około 60 proc. wody, w ciele dorosłej kobiety około 50 proc. Organizm nie może magazynować większej ilości wody, dlatego też musi być ona stale mu dostarczana. Niedostateczna podaż płynów szybko może doprowadzić do odwodnienia, które jest przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia.
Audio
  • Objaw zmęczenia w ciągu dnia? Powodem może być niedobór wody w organizmie (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Dean Drobot

Woda jest niezbędna do naszego życia. Pełni wiele funkcji metabolicznych i reguluje temperaturę ciała. - Dzięki wodzie nasz organizm jest w stanie wydalać wiele substancji, które są niepotrzebne, a wręcz nawet toksyczne. Oczywiście te substancje muszą być rozpuszczalne w wodzie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia, prof. Józef Haczyński, internista. - Woda pełni dla naszego organizmu również funkcję ochronną - dodaje. 

Niewielki ubytek płynów - groźny dla organizmu 

Spośród tkanek najwięcej wody jest we krwi, nerkach, sercu, płucach, mózgu i mięśniach. Niedostateczny poziom płynów w organizmie może negatywnie wpłynąć na ich pracę. - Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego musimy pamiętać o właściwym nawodnieniu - apeluje gość audycji. 

Prof. Józef Haczyński zaznacza, że ilość płynu, jaką należy spożyć jest zależna od wieku, aktywności fizycznej, warunków, w których przebywamy i od pracy, jaką wykonujemy. - Przeciętnie spożywamy ok. 1,5 litra płynów, ale wodę przyjmujemy też pod inną postacią. Woda zawarta w pokarmach (owoce, warzywa) stanowią 20 proc. dziennego spożycia - wyjaśnia. 

Niedobór wody - objawem zmęczenia 

- Objaw zmęczenia w środku dnia nie zawsze jest spowodowany przepracowaniem. Często jest to zmęczenie spowodowane niedoborem wody - tłumaczył Michał Krysiak, r nauk rolniczych. - To dotyczy też roślin, bo okazuje się, że rośliny też są narażone na coś co nazywamy stresem wodnym - zaznacza. 

Chociaż Ziemię w aż niemal 71% pokrywa woda, to tylko 2,5% z niej to woda słodka. Wielkość zasobów wody słodkiej na Ziemi szacuje się na 35 mln m3.  - Większość wody na świecie to woda  słona. Niby dwie trzecie globu pokryte jest wodą, jednak woda słodka, z której moglibyśmy korzystać to raptem 3 proc. całej wody na Ziemi - zauważa gość audycji. 


deficyt wody w Europie

***

W dalszej części audycji dr Izabella Anuszewska wyjaśniła czy posiadanie źródeł wody to gwarancja społecznego prestiżu i władzy nad innymi ludźmi, dr Michał Krysiak mówił o znaczeniu wody dla rolnictwa a prof. Józef Haczyński podkreślał znaczenie wody metabolicznej wytwarzanej przez organizm w celu utrzymania homeostazy, poprawny odporności na zakażenia bakteryjne oraz wirusowe. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Michał Krysiak (dr nauk rolniczych), Izabella Anuszewska (dr socjologii), prof. Józef Harczyński (internista i seksuolog)

Data emisji: 2.04.2020 r.

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Dobra, kolorowa dieta ratunkiem przed licznymi chorobami

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 21:41
- Zadbajmy o odpowiednią ilość warzyw i owoców na naszych talerzach, bo one stanowią dla nas ochronę. Mięso, kasze i inne produkty są dodatkiem - mówi dr Ewa Chojnowska, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda zdrowia doda nie tylko w upały

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 17:12
Dlaczego nawadnianie organizmu, zwłaszcza latem jest takie ważne? Bo im lepiej jest nawodniony organizm, tym lepsza praca organów wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, żeby nie chorowały nerki?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 19:10
Blisko 5 milionów Polaków choruje na nerki, a 90 procent o tym nie wie. Rocznie z tego powodu umiera przedwcześnie 80 tys. osób, co skraca średnią długość życia o ponad 2 lata. Pierwszy polski Raport o Chorych Nerkach dowodzi, że koordynacja systemu opieki nefrologicznej może uratować życie milionom Polaków i pomóc we wcześniejszym wykryciu ich choroby.
rozwiń zwiń