Judasz, czyli synonim zdrady

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 20:50
Przed Wielkim Tygodniem przypomnieliśmy mroczną i niezwykle tajemniczą postać Triduum Paschalnego - Judasza Iskariotę. W Nowym Testamencie znajdują się jedynie okruchy informacji na jego temat.W grupie Dwunastu Apostołów pełnił rolę skarbnika i uchodził za zaufanego ucznia Jezusa. Rozczarowany i rozgoryczony - zdradził swego Mistrza. A potem - zrozpaczony swym występkiem - popełnił samobójstwo.
Audio
Pocałunek Judasza
Pocałunek JudaszaFoto: Polona/domena publiczna

- Judasz pojawia się kilkukrotnie, po raz pierwszy wtedy, kiedy znajdujemy u Ewangelistów: św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza informacje o tym jak Jezus formułował grupę, którą zwykliśmy nazywać Apostołami. Judasz jest określany wśród Ewangelistów jako Judasz Iskariota - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Robert Wiśniewski z Instytutu Historycznego UW.

Ewangelia Judasza 

W 1978 r. odnaleziono w Egipcie kopię gnostyckiego apokryfu z II w n.e. Tekst, który ma formę rozmowy Judasza z Jezusem, sugeruje, że Iskariota nie zdradził, ale wydał Chrystusa na jego życzenie, tak by mógł dopełnić się plan zbawienia. Ta ewangelia - zwana Ewangelią Judasza - nie znalazła się w kanonie Pisma Świętego.

- To jest ciekawy tekst, który wzbudził wiele emocji. On był częściowo nowością, bo postrzeganie zdrady Judasza jako element większego planu, coś co musiało się stać, żeby się dopełniło dzieło Zbawienia jest w chrześcijaństwie starożytnym dosyć powszechne - mówił prof. Robert Wiśniewski. 

Dla głównego nurtu chrześcijaństwa wydarzeniem zbawczym była śmierć i Zmartwychwstanie, natomiast u gnostyków tym co miało charakter zbawczy było objawienie pewnej ukrytej wiedzy przez Jezusa i jego ucznia. - W Ewangelii Judasza nasz bohater nie jest przedstawiony jako ten, co zdradza Jezusa, chociaż w pewnym momencie to słowo pada. On przede wszystkim jest przedstawiony jako ten, który naprawdę Jezusa zrozumiał w przeciwieństwie do innych uczniów, co ten tekst zaznacza bardzo mocno - dodał gość audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (Uniwersytet Historyczny UW) 

Data emisji: 3.04.2020 r. 

ANS

Godzina emisji: 19.07

ans


Czytaj także

Zmartwychwstanie opisywano jeszcze przed Jezusem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 10:52
Idea pośmiertnego powrotu do świata żywych nie była obca pogańskiej tradycji przedchrześcijańskiej i to zarówno w warstwie mitycznej, jak i w opowieściach o losach konkretnych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ruch charyzmatyczny budzi kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 19:40
Od kilku dziesięcioleci w polskim Kościele aktywny jest ruch charyzmatyczny. To owoc Soboru Watykańskiego II, a w szczególności tego, co przyjęło nazywać się nową ewangelizacją. Z jednej strony wzbudza zainteresowanie i nadzieje, związane z potrzebą odnowy chrześcijaństwa, a z drugiej rodzi kontrowersje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korona cierniowa. Relikwie Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 19:10
Prawie osiem stuleci temu trafiła do Paryża i przez ponad 200 lat jej domem była katedra Notre Dame. Po niedawnym dramatycznym pożarze tej świątyni znalazła schronienie w Luwrze.
rozwiń zwiń