Symbole i praktyki Świąt Wielkanocnych mają swoje znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:30
Święta to niezwykły czas, mają swoje rekwizyty i symbole, które z kolei mają swe własne znaczenie także w czasach obecnych. Te zwyczaje i symbole opisała szkicu "O wiosennym trwaniu czasu niezwykłego, Wielkim Poście i Wielkanocy, palmach, pisankach i micie odrodzenia" zawartym w książce "Powtarzać czas początku" wybitna polska antropolog - profesor Anna Zadrożyńska.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Piotr Wytrazek

Zwróciła uwagę, że w naszej tradycji ludowej "W okres Wielkanocy wkraczało się przez próg Wielkiego Postu, Kwietnej Niedzieli, Wielkiego Tygodnia... Przygotowana nimi atmosfera bezpośrednio wiodła do świątecznej kulminacji... Ważnym dniem była Palmowa czy Kwietna Niedziela. Wymagano, by wszyscy uczestniczyli w nabożeństwie upamiętniającym wjazd Chrystusa do Jerozolimy, zapowiadający rychłą jego śmierć i zmartwychwstanie…".

Według niej "Treść tego mitu stanowiącego podstawę święta i obrzędu podkreśla wszystko, co od dawna było zawarte w tradycyjnym światopoglądzie; symbolika tego tygodnia związana jest właśnie z cyklicznym wyczerpywaniem się ludzkiego czasu, koniecznością jego odnowienia, potrzebą porządku oraz konieczności odkupienia, to znaczy uporządkowania dotychczasowego chaosu".

Uczennica prof. Anny Zadrożyńskiej profesor Anna Malewska-Szałygin wspomina, że jej mentorka prowadziła badania na wsiach na Podlasiu, potem w PGR-ach i wśród ówczesnej klasy robotniczej. To pozwoliło jej wykazać, jak zmieniają się obyczaje. Stwierdziła również, że "W kulturze nie ma niczego, czego nie byłoby w naturze".

- Szukała przedchrześcijańskich znaczeń, czasem słowiańskich, czasem z innych kultur, które potem przez chrześcijaństwo zostały przetworzone - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Wskazuje, że palmy wielkanocne są symbolem odradzania się życia. Wyjaśnia też znaczenie innych praktyk, jak święcenie wody, palm i jaj, czy obmywanie nóg żebrakom przez dostojników kościelnych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Anna Malewska-Szałygin (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 13.04.2020 

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogańskie korzenie wielkanocnych obrzędów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 21:30
Wielki Tydzień i Święta Wielkiej Nocy to przede wszystkim splot różnorodnych tradycji kulturowych. Chrześcijańskie zwyczaje często wywodzą się z tradycji innych kultur poczynając od zaratusztrianizmu (Persja) przez tradycje grecko-rzymskie, tradycje pogańskie do tradycji ludowych. Co łączy wszystkie te kultury?
rozwiń zwiń