Wyspa Wielkanocna. Codzienność mieszkańców Rapa Nui

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 20:00
Wyspa Wielkanocna formalnie należy do Chile, ale ludność jest pochodzenia polinezyjskiego. - Skąd oni przybyli, jaka jest historia zasiedlania Oceanii i tej wyspy to temat skomplikowany, który wzbudza wiele dyskusji naukowych - mówi archeolog, dr Maciej Sobczyk. Najprawdopodobniej stało się to między VII a XII wiekiem naszej ery.
Audio
  • Wyspa Wielkanocna. Codzienność mieszkańców Rapa Nui (Eureka/Jedynka)
Posągi na Rapa Nui (Wyspie Wielkanocnej)
Posągi na Rapa Nui (Wyspie Wielkanocnej)Foto: voltamax/pixabay

Pierwszy ich kontakt z Europejczykami, a konkretnie Holendrami, był w Wielkanoc 1722 roku. Stąd nazwa wyspy, którą dopiero dwa lata temu zmieniono na Rapa Nui, co oznacza wielką skałę. Nie był to przyjemny kontakt, bo Holendrzy zastrzelili kilku tubylców.

W połowie XIX wieku 1500 osób zostało porwanych przez piratów i sprzedanych do kopalń guano w Chile. Z tej grupy wróciło zaledwie 10 osób. Wrócili z nowymi chorobami, jakich nabawili się od Europejczyków i to spowodowało spustoszenie wśród ludności. - Z populacji, która po porwaniu liczyła około 3 tysięcy ludzi po 20 latach zostało 110 osób - mówi naukowiec. Dodaje, że misjonarze francuski wywieźli też ok. 400 osób na plantacje na Thaiti.

Prawie wszyscy mieszkańcy wyspy żyją w stolicy Hanga Roa, jedynej miejscowości. Wyspę utrzymują w praktyce turyści, których rocznie jest ok 120 tysięcy. Lotnisko Mataveri na Wyspie Wielkanocnej codziennie przyjmowało nawet dwa samoloty z kilkuset osobami na pokładzie. Ma ono na tyle długi pas startowy, który rozbudowali Amerykanie, że mogło służyć za zapasowe lądowisko dla amerykańskich promów kosmicznych.

Dotarł tam już koronawirus. Chorych jest 5 osób. Władze wprowadziły kwarantannę, która z uwagi na brak turystów wielu mieszkańców pozbawiła możliwości zarobku. A wyspa nie jest samowystarczalna, wiele towarów jest sprowadzanych drogą lotniczą, dlatego ceny są trzy razy wyższe niż w Chile.

Dr Maciej Sobczyk prowadzi badania na wyspie od 2008 roku.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Maciej Sobczyk (archeolog, Ośrodek Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 17.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Wyspa Wielkanocna - wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:10
Czy doszło na niej do katastrofy ekologicznej? Skąd wzięli się pierwsi ludzie? Jak na środku Pacyfiku znalazły się posągi moai? Wokół Wyspy Wielkanocnej narosło wiele opowieści, jednak mało w nich prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziemny świat Wyspy Wielkanocnej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:51
Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim ze swoich zabytkowych posągów. Ale nie mniej intrygujący okazuje się jej podziemny świat. Od 10 lat ten świat dokumentują polscy badacze pod kierunkiem dra Macieja Sobczyka z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW. O tym, co dzięki badaniom wiemy już o Wyspie Wielkanocnej dr Maciej Sobczyk mówił w "Eurece".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rapa Nui. Rajskie muzeum pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 20:20
Park Narodowy Rapa Nui wpisany jest w światowe dziedzictwo UNESCO. To maleńki skrawek lądu, gdzie mieszkańcy wykuwali zagadkowe posągi, które ustawiali na brzegu wyspu. Co skrywają w sobie owiane tajemnicą posągi Wyspy Wielkanocnej?
rozwiń zwiń