Niezweryfikowane wojskowe służby bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:50
O bezpiece cywilnej, znanej UB (Urząd Bezpieczeństwa) i SB (Służba Bezpieczeństwa) słyszał każdy Polak. Zwiad Wojsk Ochrony Pogranicza był kolejną bezpieką, tym razem w strukturach Ludowego Wojska Polskiego, tak jak Informacja Wojskowa i jej następczyni - Wojskowa Służba Wewnętrzna.
Audio
  • Niezweryfikowane wojskowe służby bezpieczeństwa (Jedynka/ Eureka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nastogadka/pixabay

Wojska Ochrony Pogranicza zostały utworzone rozkazem naczelnego dowódcy Wojska Polskiego 13 września 1945 roku. W PRL-u to wojsko z zielonym otokiem było postrzegane przez większość Polaków jako formacja broniąca naszych granic. Ustawa lustracyjna w 1997 roku zaliczyła istniejącą w nich strukturę zwaną Zwiadem WOP do organów bezpieczeństwa, które zajmowały się zwalczaniem opozycji.

- Agentura Zwiadu WOP była rozdmuchana do najwyższych wymiarów. Prawie wszyscy przewodnicy wycieczek turystycznych przy granicy byli agentami Służby Bezpieczeństwa WOP. Tak samo prawie wszyscy restauratorzy, wynajmujący kwatery, prawie cała służba leśna, agronomowie i prawie cała administracja - mówi Lech Kowalski, historyk wojskowości i autor książki "Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza" obejmującej lata 1945-1989 i dokumentującej działalność WOP Polski Ludowej.

Zdaniem Lecha Kowalskiego WOP był bardziej niebezpieczny niż w centralnej Polsce UB i SB.

- Zwiad istniał od pierwszych dni powołania WOP. Bez Zwiadu WOP byłby ślepy i głuchy, bo to nie może być tak, że wychodzą wojska na granice i nie mają swojego kontrwywiadu i wywiadu. On zawsze musi istnieć. Zwiad w żaden sposób nie chciał nawiązać do tradycji związanych z Korpusem Ochrony Pogranicza sprzed wojny, ani ze Służbą Graniczną przedwojenną - tłumaczy gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Lech Kowalski (historyk wojskowości i autor książki "Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza" obejmującej lata 1945-1989 i dokumentującej działalność WOP Polski Ludowej)

Data emisji: 28.04.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne. Proces jego przywódców w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 21:10
Koniec września 1939 w oblężonej Warszawie był początkiem tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Stąd 27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Co działo się blisko sześć lat później?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hetman Stanisław Żółkiewski, czyli pogromca Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 21:20
Hetman Stanisław Żółkiewski po śmierci zyskał miano rycerza bez trwogi i skazy. Historycy nazywają go także pogromcą Moskwy i zdobywcą Kremla, ponieważ swoje największe zwycięstwo odniósł 4 lipca 1610 roku w bitwie pod Kłuszynem. 
rozwiń zwiń