Dzieje Tajlandii, kraju zawsze wolnego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:07
Do 1949 r. ten kraj określano nazwą Syjam, dziś to "państwo Tajów" - czyli Tajlandia, którą corocznie odwiedza 16 mln turystów. Tajowie przybyli na te tereny z południowo-zachodnich Chin w X wieku. Zasymilowali żyjących tu Khmerów, od których przejęli buddyzm. Historię tego kraju przybliża książka "Dzieje Tajlandii", którą napisali Chris Baker i Pasuk Phongpaichit.    
Audio
Tajscy wojownicy
Tajscy wojownicyFoto: sasint/pixabay

Pierwszą stolicą Tajów była Ajutthaya, którą wzbudzała zachwyt u Europejczyków. Pod koniec XVIII w. najeźdźcy z Birmy zburzyli ją tak, że dosłownie kamień na kamieniu nie pozostał. - Do dzisiaj to wielka trauma u Tajlandczyków - mówi prof. Joanna Jurewicz, tłumaczka książki. Tajowie nie zdecydowali się odbudować miasta i wtedy stolicą został Bangkok, gdzie dziś żyje 10 procent mieszkańców kraju.

Tajlandia nigdy nie była formalnie niczyją kolonią, choć w XIX w. była "wciśnięta" między dwie potęgi kolonialne: od zachodu graniczyła z brytyjskimi Indiami i Birmą, a od wschodu z francuskimi Indochinami.

Jak udało się Tajom zachować niezależność? Prof. Joanna Jurewicz uważa, że w Tajlandii były siły polityczne świadome roli i znaczenia niezależności. Monarchom udało się scalić w jeden naród różne narodowości, wyznające różne religie i mówiące różnymi językami.

Między innymi o tym w rozmowie z prof. Joanną Jurewicz z Wydziału Orientalistycznego UW, tłumaczką.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Joanna Jurewicz (indolog, Wydział Orientalistyczny UW)

Data emisji: 24.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Opowieści ludów świata: Tajlandia i Mjanma

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 10:15
Dziś odwiedzimy dwa azjatyckie państwa o niezwykle bogatej kulturze i barwnej przyrodzie, rozciągające się pośrodku i na zachodzie Półwyspu Indochińskiego oraz na północy Półwyspu Malajskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajlandia: koronacja nowego króla. Ostatnia była w 1950 roku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 12:00
W Tajlandii zakończyły się buddyjskie i bramińskie rytuały będące częścią uroczystości koronacyjnych nowego króla Ramy X. Królowi towarzyszyła małżonka. Trzykrotnie rozwiedziony wcześniej monarcha poślubił kolejną wybrankę serca zaledwie trzy dni przed koronacją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Tajlandii niosą pomoc potrzebującym na Phuket

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:43
Grupa Polaków zorganizowała zbiórkę pieniędzy na pomoc tajskim rodzinom poszkodowanym w wyniku epidemii koronawirusa i związanego z nim kryzysu, który dotknął wyspę Phuket. Mieszkańcy wyspy żyją głównie z turystyki, a ta - w zawiązku z pandemią - praktycznie zupełnie ustała. Z powodu zamknięcia kraju, dzielnic oraz wszystkich usług na wyspie, tysiące osób straciło swoją pracę i źródło utrzymania.
rozwiń zwiń