Czy mózg jest zdolny do regeneracji w każdym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:50
- Zdolności ludzkiego mózgu do regeneracji są zachowane do ostatnich dni naszego życia, więc nie jest tak, że w wieku starszym nic nie może się naszym mózgu zmienić. Pod wpływem określonego wysiłku może się nadal reorganizować.  Mózg zmienia się nieustannie - mówi dr Karolina Finc z UMK w Toruniu.  
Audio
  • Czy mózg jest zdolny do regeneracji w każdym wieku? (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Plastyczność mózgu 

Neuroplastyczność to podstawowa własność układu nerwowego, dzięki której możliwa jest nie tylko odbudowa funkcji, ale i naprawa zaburzeń rozwojowych, a przede wszystkim uczenie się i pamięć. Definiuje się ją jako trwałą zmianę własności neuronów zachodzącą pod wpływem doświadczenia. - Może być to zmiana pod wpływem uczenia się czy treningu np, muzycznego, ruchowego czy poznawczego - zaznacza dr Karolina Finc.

Gość audycji podkreśla, że mózg jest w stanie sam się odbudować w taki sposób, żeby zniwelować efekty uszkodzenia. - To się nazywa plastyczność kompensacyjna. Pewne obszary mózgu mogą przejąć funkcje innych uszkodzonych regionów i w ten sposób może zachodzić poprawa funkcjonowania poznawczego - dodaje ekspert. 

Dr Karolina Finc z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która z kolei zajmuje się dynamiką i plastycznością sieci funkcjonalnych ludzkiego mózgu w czasie procesów poznawczych angażujących pamięć – czyli np. podczas uczenia. - Ważnym celem w moich badaniach z wykorzystaniem treningu pamięci roboczej jest poznanie tego, co tak naprawdę w mózgu stoi za tym, że ktoś uczy się szybciej a ktoś inny wolniej i jaka charakterystyka sieci za to odpowiada - wyjaśnia dr Finc. - Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli dostosować terapie i leki - dodaje. 

Wpływ gry komputerowej na funkcjonowanie mózgu 

Dr Natalia Kowalczyk - kierownik zespołu PlasticityTeam z Wydziału Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, która zajmuje się wpływem gier komputerowych na funkcjonowanie mózgu. Do swoich badań zaprosiła dwie grupy osób: te, które miały doświadczenia z grami strategii czasu rzeczywistego i osoby, które nie miały żadnego kontaktu z grami tego typu. - To co mnie najbardziej interesowało to różnice w budowie mózgu pomiędzy tymi grupami - tłumaczy gość audycji.  


Dr Kowalczyk wróciła niedawno ze stażu w Brain Mapping Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, gdzie szkoliła swoje umiejętności w zakresie zaawansowanych analiz połączeń strukturalnych z mózgu. 

Jak zachować lepszą jakość życia intelektualnego?

Ekspert w Programie 1 Polskiego Radia zdradza, co zrobić aby jak najdłużej zachować jakość życia intelektualnego. - Zachęcamy starsze osoby do trenowania mózgu poprzez rozwiązywanie krzyżówek, sudoku - podkreśla. - Zachęca się również starsze osoby do zapisów na kursy tańca. (...) Interakcja z drugim człowiekiem i aktywność ruchowa jest dobra do stymulowania - dodaje dr Natalia Kowalczyk.

***

Audycja jest sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Karolina Finc (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Natalia Kowalczyk (kierownik zespołu PlasticityTeam z Wydziału Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie)

Data emisji: 28.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ans 

Czytaj także

Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie tajemnic ludzkiego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 21:15
Na utworzenie dwóch nowych ośrodków naukowych w Warszawie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przeznaczyła ponad 73 miliony złotych. Jeden z tych ośrodków, BRAINCITY, powstanie w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polscy naukowcy zmieniają świat". Jacek Liziniewicz o pracach nad lekiem na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:00
- Polacy są obecni w niemal każdej dziedzinie związanej z poszukiwaniem sposobu na koronawirusa. Musimy być z nich dumni, bo te kilkanaście osób, o których jeszcze pół roku temu nikt nie słyszał, dziś zmienia świat - powiedział Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej", który zajmuje się śledzeniem spraw związanych z pracami nad lekami na chorobę COVID-19 wywołaną nową odmianą koronawirusa, który paraliżuje niemal cały świat.  
rozwiń zwiń