"Dzieci słońca". Nie spotkamy ich w pochmurny dzień

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 14:50
Motyle, żeby latać muszą "nagrzać" się na słońcu. Niektóre z nich mają receptory smaku w "stopach". Są takie, które potrafią wydawać piskliwe dźwięki i takie, których bajeczny kolor skrzydeł jest jedynie złudzeniem optycznym.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kate Besler/shutterstock.com

Temperatura ma znaczenie 

Ze względu na wygląd i porę lotu motyle dzielimy na: motyle dzienne oraz ćmy. Temperatura ogrywa w życiu motyla niezwykle istotą rolę dlatego ten wysyp obserwujemy wiosną i latem. - Jeżeli chodzi o motyle dzienne czerpią one ciepło z otoczenia i muszą nagrzać swoje ciało to temperatury 20-30 stopni - wyjaśnia prof. Marcin Sielezniew - kierownik Pracowni Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Owadów na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. - W ich przypadku skrzydła działają trochę jak baterie słoneczne i w zależności od gatunki motyla stosują one różne strategie, jeżeli chodzi o nagrzewanie. (...) Motyle dzienne to są dzieci słońca, one tego potrzebują i wystarczy, że jest ciepły choć pochmurny dzień motyli się nie spotyka - mówi ekspert. 

Gość audycji dopowiada, że w przypadku ciem zachodzą bardzo ciekawe zjawiska. - Niektóre z nich potrafią same produkując ciepło wprawiając w drżenie skrzydła i podnosząc temperaturę nawet do 40 stopni. 


źródło: Przyroda Świętokrzyska/Youtube 

Motyle. Kiedy pojawiły się na naszej planecie?


Fascynujący świat motyli narodził się 200 - a jak pokazują najnowsze badania - może nawet 300 milionów lat temu. Rozmówca Katarzyny Kobyleckiej zwraca uwagę, że motyli podobnie jak innych owadów (z racji tego, że nie mają szkieletu) w skamieniałościach zachowało się bardzo niewiele. - Była słynna skamieniałość motyla pochodząca z jury 190 mln lat temu i ona była uważana za najstarszą skamieniałość motyla - mówi prof. Marcin Sielezniew. - Stosunkowo niedawno znaleziono w północnych Niemczech łuseczki motyli datowane na kilkadziesiąt milionów lat wcześniej i podejrzewa się, że pierwsze motyle mogły latać na przełomie  triasu i jury, ale trzeba pamiętać, że to były ćmy - opowiada. 

W dalszej części audycji prof. Marcin Sielezniew wyjaśnia, dlaczego motyle mają bajecznie kolorowe skrzydła i dlaczego ubarwienie może wspomagać termoregulację. 


***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Marcin Sielezniew (kierownik Pracowni Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Owadów na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku)

Data emisji: 1.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Piękne i pożyteczne. Motyle, pszczoły i inne owady

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 13:48
Mimo, że na co dzień nie są zbyt widoczne, to zwierzęta te odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Nie tylko estetyczną. Ich zadaniem jest np. zapylanie kwiatów. Są niezbędne dla zachowania równowagi w przyrodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepylak, zygzakowiec i rusałka

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 08:19
Można je spotkać wszędzie. Na całym świecie występuje około 160 tysięcy gatunków tych stworzeń. Bywają kolorowe i jednobarwne, maleńkie, średnie i naprawdę duże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motyle. Co kryje się za kolorowymi skrzydłami?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 21:13
- Motyle to wyjątkowy gatunek, który żyje na prawie wszystkich kontynentach świata, na wszystkich wysokościach i w różnych srodowiskach - powiedział prof Janusz Kubicki. Jakie tajemnice skrywają te skrzydlate, piękne owady? O tym w "Eurece". 
rozwiń zwiń