Jak obronić Ziemię przed "kosmicznymi kamieniami"?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:50
29 kwietnia koło Ziemi, w odległości około 7,5 km, przeleciała kosmiczna skała o średnicy kilku kilometrów. To jeden z wielu tysięcy kosmicznych kamieni nawiedzających od czasu do czasu okolice naszej planety. Od wielu lat naukowcy szukają obiektów tego typu i sposobów ich zniszczenia, aby wyeliminować potencjalne zagrożenie dla Ziemi.
Audio
  • Planetoidy - jak je powstrzymać? (Eureka/ Jedynka)
Misja DART
Misja DARTFoto: NASA

Na 2021 rok NASA i prestiżowy amerykański instytut Lawrence Livermore National Laboratory zaplanowały próbne rozbicie planetoidy podwójnej Didymos. Misja o nazwie DART ma przetestować nową technologię tzw. dział szynowych, wykorzystujących pole magnetyczne do wypychania z niego pocisków z gigantyczną prędkością. Działa elektromagnetyczne, tzw. railguny, testuje np. Amerykańska Marynarka Wojenna.

- Pociskiem ma być coś bardzo masywnego i niewielkiego, ale bardzo ciężkiego. Najlepsze do takich celów są pociski ze zubożanego uranu lub wolframu. Ten drugi częściej występuje na Ziemi i takie pociski są tańsze. Mają one względnie niewielkie wymiary i po nadaniu im pewnej prędkości duży ciężar, gromadzą dużo energii kinetycznej, która potem w dużej ilości przekształci się w ciepło i spowoduje gwałtowne eksplodowanie trafionego kamienia kosmicznego - mówi Tomasz Kokowski, informatyk i entuzjasta badań kosmicznych.

Jak działają działa szynowe?

Gość Jedynki tłumaczy, że szyny, które mają zostać wykorzystane w nowej technologii, są prowadnicami. - Działają dokładnie tak, jak na przykład szyny w pociągach napędzanych poduszką elektro-magnetyczną. Po prostu to, co włożymy w te szyny, potraktowane polem elektromagnetycznym, zostanie rozpędzone do bardzo dużej prędkości - dodaje.

- Działa szynowe testowane są już od jakiegoś czasu ze zmiennym szczęściem. Generalnie przeniesienie pomysłu z fantastyki naukowej wymaga sporo pracy  (…). To, co możemy zrobić, to dokładnie sprawdzić, używając metod symulacji komputerowej i dość zaawansowanych obliczeń, jak takie strzelanie pociskami, ma do określonych celów - słyszymy.

Do 4 stycznia 2020 roku policzono 21.750 takich planetoid. Największa ma 38 km średnicy, aczkolwiek przeważają te między 100 a 1000 m.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Tomasz Kokowski (informatyk i entuzjasta badań kosmicznych)

Data emisji: 5.05.2020 

Godzina emisji: 19.06

DS

Czytaj także

Pirx i Solaris to nazwy planety i gwiazdy odkrytych przez Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 20:41
Odkryta przez polskich astronomów egzoplaneta (czyli planeta poza Układem Słonecznym) będzie nosiła nazwę Pirx, a gwiazda, wokół której krąży Solaris. Taką decyzję oficjalnie ogłosiła Międzynarodowa Unia Astronomiczna, która zorganizowała konkurs na nazwy. Najwięcej głosów internautów zdobyły nazwy Geralt i Ciri, ale były też bigos i pierogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważny krok w badaniach materii i antymaterii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 19:05
Sensacja w największym na świecie naukowym "garnku z wodą", z udziałem polskich naukowców. W ubiegłym tygodniu prestiżowe czasopismo naukowe "Nature" opublikowało wyniki prac międzynarodowego zespołu T2K, które uznano za bardzo ważny krok w badaniach materii i antymaterii.
rozwiń zwiń