Prof. Wojciech Roszkowski: mam nadzieję, że jeszcze się na coś przydam

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 08:21
- Jak prezydent wręczał mi tego orła to powiedziałem:"Ale ja nie kończę" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski odznaczony w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 maja przez prezydenta Andrzeja Dudę najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej - Orderem Orła Białego.
Audio
  • Prof. Wojciech Roszkowski: stale mam różne pomysły (Eureka/Jedynka)
Wojciech Roszkowski
Wojciech RoszkowskiFoto: PR

Ekonomista, historyk, nauczyciel akademicki, autor publikacji z zakresu historii Polski, w tym wydawanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert "Najnowszej historii Polski" prof. Wojciech Roszkowski został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną".


czytaj więcej
TT Andrzej Duda odznaczenia 1200.jpg
"W uznaniu znamienitych zasług". Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że "prof. Wojciech Roszkowski, to walka o Polskę, o prawdę, o sprawiedliwość i wolność". - Ale przede wszystkim o prawdę dla sobie współczesnych i dla kolejnych pokoleń - podkreślił. Wskazywał na "wielkie zamiłowanie do polskiej historii i to nie tej, jaką wolno było badać i uprawiać, ale tej historii prawdziwej".

"Jeżeli coś jest dobrze zrobione, to jest nagrodą samą w sobie"

- Czasami się mówi, że jak się dostanie profesurę, to można bibliotekę sprzedać. Nie, mnie od uzyskania profesury chyba książek przybyło dwa albo trzy razy więcej. Stale mam różne pomysły i mam nadzieję, że to jeszcze trochę potrwa, że jeszcze się na coś przydam - mówi prof. Roszkowski. 

Przyznaje, że do takich odznaczeń przywiązywał zawsze raczej wagę symboliczną. - Mam takie podejście do życia, że jeżeli coś jest dobrze zrobione, to jest nagrodą samą w sobie. Ale przede wszystkim ważne jest, czy to się przyda komuś, bo to, że zostanie docenione i nagrodzone najwyższymi laurami to jest oczywiście strasznie miłe, ale wydaje mi się, że do nagród, do zasług, to trzeba tak trochę podchodzić z takim dystansem - ocenia. - Ważne jest to, co się zrobi. Jeżeli ktoś to zauważy, to znakomicie. Jeżeli to się przydaje, to jeszcze lepiej, a jak głowa państwa wręcza to rzeczywiście wzruszenie - dodaje. 

***

Prof. Wojciech Roszkowski znany jest przede wszystkim jako autor historii Polski XX wieku, wydawanych w wersjach jedno-, trzy- i siedmiotomowej, a także jako współautor podręczników historycznych, pisanych z Anną Radziwiłł. Książki o historii Polski pisał już w wydawnictwach drugiego obiegu, pod pseudonimem Andrzej Albert.

Jest profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim, w latach 1991-2010 był profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2004-09 był europosłem, wybranym z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego.

Urodził się w 1947 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Pracował na tej uczelni w Katedrze Historii Gospodarczej. W 1978 obronił doktorat, a w 1987 uzyskał habilitację z nauk ekonomicznych. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. 

Był kierownikiem Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN, prorektorem Szkoły Głównej Handlowej (1990-1993), dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN (1994-2000), członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury (1997-1998) i członkiem Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego (1999–2001).

Został członkiem rady Centrum im. Adama Smitha, redaktorem naczelnym "Studiów Politycznych" i przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. W 2005 założył w Warszawie stowarzyszenie Instytut Jagielloński. W 2011 został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. W 2015 był członkiem jury konkursu "Książka Historyczna Roku".

W 2016 roku ukazała się trzytomowa książka "Świat Chrystusa", w której prof. Wojciech Roszkowski przedstawił panoramę świata starożytnego pierwszych 30 lat n.e., czyli czasów życia Jezusa. Nad tym dziełem pracował... niemal 50 lat.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Prof. Wojciech Roszkowski (ekonomista, historyk, nauczyciel akademicki)

Data emisji: 8.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

kh

Czytaj także

Kazimierz Michałowski - twórca polskiej szkoły archeologii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 08:25
- Powinniśmy, pisząc książki o naszych własnych osiągnięciach, ciągle przypominać postać prof. Kazimierza Michałowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Myśliwiec, egiptolog i archeolog z Ośrodka Badań Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, o swoim mistrzu i twórcy polskiej szkoły archeologii. 
rozwiń zwiń