Polscy medycy wrócili z Kirgistanu. "Ważne, żeby żaden kraj nie został sam"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 11:30
Zespół polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników, który zdobywał doświadczenie w walce z koronawirusem w Lombardii niedawno wrócił z misji w Kirgistanie. 
Audio
  • Polscy medycy po misji w Kirgistanie (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/People Image Studio

Wdrażano tam procesy lecznicze i organizacyjne pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia, która zwróciła się do Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej o pomoc dla potrzebujących wsparcia krajów, gorzej wyposażonych do walki z wirusem. Polscy medycy udzielali konsultacji medycznych, wskazywali jak zapobiegać zakażeniom i  jak opiekować się pacjentami.


czytaj więcej
koronawirus badania laboratorium EN 1200.jpg
Dr Jakub Klimkiewicz: nie ma różnic w leczeniu COVID-19 w USA i w Polsce

- Udało nam się przekazać kolegom z Kirgistanu dużo informacji, doświadczeń, wiedzy, które zdobyliśmy we Włoszech - mówi w audycji "Eureka" w Programie 1 Polskiego Radia koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM dr Michał Madeyski. - Pomimo tego, że szpitale w Kirgistanie są dość dobrze przygotowane do tego, żeby radzić sobie z opieką nad pacjentami chorymi na COVID-19 to tutaj rzeczywiście te nasze doświadczenia pomogły w ulepszeniu pewnych elementów związanych szczególnie z zabezpieczeniem personelu medycznego - wyjaśnia.

Poświęcenie i zmęczenie lekarzy

Jak zaznacza, misja ta była także okazją do tego, żeby wymienić doświadczenia związane z leczeniem pacjentów. - W przypadku Włoch mieliśmy do czynienia z pacjentami w stanach średnich i ciężkich przede wszystkim. W Kirgistanie tego typu pacjentów jest stosunkowo niewielu, więc koledzy z Kirgistanu nie mieli takich doświadczeń i byli bardzo chętni, żeby rozmawiać na ten temat z nami i dowiadywać się, w jaki sposób tego typu przypadki należy traktować i w jaki sposób prowadzić leczenie - podkreśla dr Madeyski.

- Z rzeczy, które utkwiły mi w pamięci to poświęcenie i zmęczenie lekarzy, którzy tam pracowali. Zmęczenie nie tylko fizyczne ale też psychiczne. Właściwie każda osoba, z którą rozmawialiśmy tam we Włoszech straciła znajomego, przyjaciela albo kogoś z rodziny. Czuło się atmosferę wyczekiwania na to, żeby to się wszystko skończyło - mówi gość radiowej Jedynki.


.

- Chcieliśmy wspomóc lokalna ochronę zdrowia, żeby uchronić ją przed katastrofą, która mogłaby wystąpić jeżeli pewne sytuacje nie byłyby w porę ogarnięte, ponieważ oni są jeszcze na tym etapie, gdzie przystosowanie odpowiednich standardów może uchronić kraj przed klęską - mówi z kolei w Programie 1 Polskiego Radia ratownik medyczny Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM  Marcin Gałkiewicz. 

czytaj więcej
1200 szumowski.jpg
Pandemia COVID-19. Łukasz Szumowski: jesieni obawiam się najbardziej

"Solidarność międzynarodowa"

- Nie była misja, w której tylko my uczyliśmy ich jak mają postępować, ponieważ oni również mają szereg ciekawych zastosowań, które my podpatrzyliśmy u nich - zaznacza. - Myślę, że doświadczenie, które zdobyłem w Kirgistanie przyda mi się teraz na dyżurach tutaj w Polsce. Opowiem kolegom o różnych systemach, które tam podpatrzyliśmy. Będę się dzielił informacjami. Cechą tej pandemii jest to, ze żaden  z krajów nie był przygotowany. Dla wszystkich to było zaskoczenie i tak naprawdę wszyscy cały czas się uczymy. Takie podróże i takie misje są ważną wymianą doświadczeń. Solidarność międzynarodowa jest tutaj bardzo istotna, żeby żaden kraj nie został sam w obliczu tej sytuacji - podkreśla Marcin Gałkiewicz

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Michał Madeyski (koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM), Marcin Gałkiewicz (ratownik medyczny Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM)

Data emisji: 7.05.2020 

Godzina emisji: 19.07

kh

Czytaj także

MZ: wyzdrowiało ponad 5 tys. osób. 144 nowych zakażeń koronawirusem, nie żyje 8 osób

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 18:00
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Nie żyje 8 osób. Od wczoraj wyzdrowiały 253 osoby.
rozwiń zwiń